Premier Ukrainy: rosyjskie embargo przyniesie 600 mln dolarów strat

20 listopada 2015
Straty Kijowa wynikające z zapowiedzianego przez Rosję embarga na import ukraińskiej żywności wyniosą 600 mln dolarów – oświadczył w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Moskwa ma zamiar wprowadzić ograniczenia z początkiem przyszłego roku.

„Jesteśmy do tego przygotowani. Według wstępnych ocen Ukraina straci w 2016 roku 600 milionów dolarów” – powiedział podczas posiedzenia rządu. Poinformował przy tym, że w ciągu ostatnich trzech lat Ukraina zmniejszyła zależność od eksportu żywności na rynek rosyjski z 35 do 12,5 proc.

 
Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że wartość ukraińskiego eksportu do Rosji w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku spadała z 4,53 do 3,61 mld dolarów.

 
Wcześniej rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew oświadczył, że jego kraj wprowadzi od 1 stycznia 2016 roku zakaz importu żywności z Ukrainy; powodem jest przyłączenie się Kijowa do sankcji wobec Rosji.

 
Ulukajew dodał, że Rosja najprawdopodobniej będzie musiała "w trybie jednostronnym chronić swój rynek przed niekontrolowanym napływem towarów przez obszar celny Ukrainy (...), towarów przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej". Wyjaśnił też, że Rosja nie będzie miała podstaw, żeby utrzymywać zerową stawkę taryf celnych z Ukrainą.

 
Premier Dmitrij Miedwiediew informował w sierpniu, że do grona państw objętych rosyjskim embargiem spożywczym dodano pięć państw. Ukraina była wśród nich, ale tę decyzję wobec niej odroczono. Miedwiediew zapowiedział jednak w sierpniu, że embargo na sprowadzanie niektórych towarów rolno-spożywczych z Ukrainy zacznie obowiązywać, jeżeli wejdzie w życie część handlowa umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

 
Rosja od dawna ma zastrzeżenia do porozumienia o wolnym handlu Ukraina-UE, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Twierdzi, że zaszkodzi ono jej interesom gospodarczym i zagroziła wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione.

 
W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności pochodzącej z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. Latem tego roku Miedwiediew podpisał rozporządzenie o przedłużeniu o rok - do 5 sierpnia 2016 roku - embarga na żywność z krajów UE, a także z USA, Kanady, Australii i Norwegii.

POWIĄZANE

Rząd Rosji postanowił wprowadzić od 1 stycznia 2016 roku zakaz importu żywności ...

Unia Europejska apeluje do Rosji, by nie wprowadzała embarga spożywczego wobec U...

Francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll wspomniał w piątek w Moskwie o moż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę