Adama_poleposition_15.03_30.04

Malmstroem: UE apeluje do Rosji o niewprowadzanie embarga dla Ukrainy

16 listopada 2015
Unia Europejska apeluje do Rosji, by nie wprowadzała embarga spożywczego wobec Ukrainy po wejściu w życie części handlowej umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - oświadczyła w piątek w Kijowie unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Zapewniła, że temat embarga jest podnoszony przy okazji rozmów z Rosją, która obawia się, że umowa o wolnym handlu między Ukrainą a UE, mająca zacząć obowiązywać z początkiem przyszłego roku, uderzy w interesy Moskwy. "Naszym warunkiem podczas tych rozmów jest to, by embarga nie wprowadzano" – podkreśliła.

 
Malmstroem wyraziła opinię, że umowa o wolnym handlu pomoże ukraińskiej gospodarce pod warunkiem, że będzie ona w dalszym ciągu reformowana.

 
"Umowa o wolnym handlu nie jest czarodziejską różdżką i może pomóc Ukrainie tylko wówczas, gdy zostaną przeprowadzone reformy deregulacyjne oraz działania zmierzające do poprawy klimatu biznesowego. Jeśli Ukraina zrealizuje wszystkie zaplanowane reformy, to wolny handel z UE naprawdę może przynieść pozytywne wyniki" – zaznaczyła.

 
W sierpniu ubiegłego roku Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

 
Do listy tej dodano następnie Albanię, Czarnogórę, Liechtenstein i Islandię, a także Ukrainę, co do której decyzję na razie odroczono – informował wówczas rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew.

 
Miedwiediew podkreślał wtedy, że embargo na sprowadzanie niektórych towarów rolno-spożywczych z Ukrainy zacznie obowiązywać, jeżeli wejdzie w życie część handlowa umowy stowarzyszeniowej tego kraju z UE.

POWIĄZANE

Konsumenci dbający o zdrowie, powinni na sklepowych półkach szukać żywności wyso...

Stały komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz UE (SCoPAFF) oficjalnie przy...

15 kwietnia 2021 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy Związkiem Polski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę