Z tegorocznych zbiorów do magazynów spółki trafiło już ponad 50 tys. ton zbóż i rzepaku. Elewarr zakupił od producentów blisko 14 tys. t pszenicy, ponad 4 tys. t jęczmienia i tyle samo żyta oraz 29 tys. t rzepaku. Elewarr ma w planach zakupić nawet 330 tys. ton zbóż z tegorocznych zbiorów. Jeśli plan zostanie zrealizowany to będzie to więcej o 130 tys. ton niż w roku ubiegłym.
Dotychczas największe zakupy zbóż spółka zrealizowała w swoich elewatorach w Malborku, Nowogrodzie Bobrzańskim i Gądkach. W sumie Elewarr prowadzi skup zbóż w 11 oddziałach na terenie całego kraju. Szacuje się, że udział spółki w rynkowym skupie zbóż w kraju wynosi ok. 12%.
Za tonę pszenicy z tegorocznych zbiorów Elewarr płaci ponad 400 zł ( dla parametrów zboża obowiązujących w skupie interwencyjnym). Firma płaci za zboże rolnikom na poziomie nie odbiegającym od innych podmiotów. Jest to cena powszechnie występująca na rynku. Poza tym spółka premiuje tych dostawców, którzy przywożą pszenicę o niskiej wilgotności. Do ceny dolicza 3% premię za wilgotność ziarna od 10 do 13%. Firma stosuje przyspieszone płatności dla rolników. Dostają pieniądze za zboże najpóźniej 7 dnia po dostawie.
Ziarno zakupione dotychczas przez Elewarr z tegorocznych zbiorów jest dobrej jakości. Cechuje je wysoka zawartość białka i glutenu oraz wysoka liczba opadania. Jednak producenci zbóż maja kłopot z gęstością i wyrównaniem ziarna, na co miała największy wpływ upalna pogoda.
Elewarr prowadzi głównie działalność w zakresie skupu zbóż i rzepaku za środki własne, skupu usługowego dla innych podmiotów, udziału w skupie interwencyjnym na rzecz Agencji Rynku Rolnego, przechowywania zbóż i rzepaku na zlecenie Agencji Rezerw Materiałowych i innych podmiotów w wyspecjalizowanych magazynach, łącznie z przeładunkiem, suszeniem i czyszczeniem zbóż.