biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Elektronika do kontroli żywności - pomoże czy zaszkodzi?

10 lutego 2012
Międzynarodowy zespół naukowców i inżynierów opracował pierwszy w pełni funkcjonalny elektroniczny układ drukowany z własnym zasilaniem. Posłuży on do kontroli żywności i medykamentów - poinformował magazyn Technology Review.
Układ elektroniczny ma być montowany na pojemnikach zbiorczych z żywnością - paletach czy kartonach z butelkami oraz na medykamentach - głównie szczepionkach. Oznaczane nim będą produkty źle znoszące zmiany temperatury i pogorszenie - choćby chwilowe - warunków transportu.
Pamięć układu będzie odnotowywała pomiary temperatury, przeprowadzane przez jego czujnik, sterowany prostym układem chipowym. Bateria dostarczy energii koniecznej na 6-9 miesięcy pracy. Układ jest przeznaczony do współpracy z drukowanym wyświetlaczem OLED lub urządzeniami odczytującymi, podobnie do tagów radiowych RFID. W tej drugiej opcji zostanie w nim zamontowany pasywny drukowany układ podobny do montowanego w znacznikach radiowych.
Po zainstalowaniu wyświetlacza OLED, przekroczenie granicznych warunków transportu spowoduje zmianę barwy wyświetlacza na czerwoną, ostrzegając przed uszkodzeniem towaru. Możliwe też będzie odzyskanie, zapisanych w pamięci, pomiarów temperatury. Według Jennifer Ernst, wiceprezes Thin Film Electronics trwają prace nad bardziej skomplikowanymi układami drukowanymi, które będzie można montować na opakowaniach jednostkowych towarów drogich i źle znoszących transport.



POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę