Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksport artykułów rolno-spożywczych w I poł. 2004r.

23 lutego 2005

Ubiegły rok zapisał się na trwałe w naszej historii. Od maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ten doniosły fakt wpłynął bezpośrednio lub pośrednio na wszystkie dziedziny naszego życia gospodarczego. Akcesja Polski i innych krajów naszego regionu do Unii Europejskiej przyniosła szczególnie znaczące zmiany w handlu zagranicznym.

Nasza lokomotywa wzrostu wjechała wreszcie na unijne tory... Przed polskimi firmami z sektora spożywczego, które osiągnęły odpowiedni standard higieniczno-sanitarny i techniczny, stanął otworem obszar wolnego handlu od Bugu aż po atlantyckie wybrzeża Portugalii, chroniony jednolitym systemem celnym. Znikły ostatnie cła, kontyngenty wwozowe i inne - ograniczenia, które do tej pory krępowały obroty towarowe z krajami "starej" Unii Europejskiej i CEFTA.

Dla handlu produktami rolno-spożywczymi szczególnie ważne było zniesienie kontroli celnej na granicach nowych państw członkowskich. Są to bowiem towary, którym w większości nie służy długotrwałe oczekiwanie w wielogodzinnych, a czasem nawet wielodniowych, kolejkach do odprawy celnej. Ponadto, nasi producenci wielu artykułów rolno-spożywczych, przy wywozie produktów do krajów spoza Wspólnoty, mogą otrzymać refundacje eksportowe na takich samych zasadach jak firmy z pozostałych państw Unii.

O znaczącym wpływie akcesji na obroty zagraniczne polskimi produktami rolno-spożywczymi dobitnie świadczą dane ministerstwa rolnictwa. Wynika z nich, że w ciągu czterech miesięcy 2004 roku poprzedzających akcesję obroty artykułami rolno-spożywczymi zwiększały się w średnim tempie 13 proc, podczas gdy w dwóch pierwszych miesiącach członkostwa ich średni wzrost sięgnął 34 proc! Warto zwrócić uwagę, że w okresie maj-czerwiec ub.r. wartość eksportu przewyższyła tę sprzed roku aż o 43 proc, a importu tylko o 25 proc, podczas gdy w czterech miesiącach 2004 r. poprzedzających akcesję roczny wzrost wartości wwozu i wywozu był niemal identyczny - około 13 proc.

Bilans na plusie

Nowa jakość w polskich obrotach zagranicznych produktami rolno-spożywczymi pojawiła się w 2003 roku. Według obliczeń Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), eksport artykułów rolno-spożywczych w tym okresie przekroczył rekordową wartość 4 mld euro, podczas gdy import utrzymał się na niemal niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego roku i wyniósł 3,56 mld euro. Dzięki temu, bodajże po raz pierwszy od początku transformacji, nasz kraj uzyskał dodatnie saldo - w wysokości ponad 453 min euro - w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi.

W pierwszym półroczu 2004 roku wywóz produktów rolno-spożywczych wyniósł 2,15 mld euro, natomiast wwóz - 1,99 mld euro. Nadwyżka eksportu nad importem w tym czasie wyniosła ponad 158 min euro wobec 43 min euro w analogicznym okresie poprzedniego roku, uchodzącego do tej pory za szczególnie dobry w handlu zagranicznym tymi produktami. Podwyżki stóp procentowych, które umocniły złotego w drugiej połowie ubiegłego roku, obniżyły wprawdzie efektywność eksportu, jednak najprawdopodobniej nie zahamowały jego dynamiki. Oznacza to, że w całym 2004 roku bilans obrotów artykułami rolno-spożywczymi powinien być jeszcze korzystniejszy niż w rekordowym 2003 roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę