Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego należy zreformować, poczynając od nazwy, która jest myląca. Dla ogromnej rzeszy rolników jest to system pomocy społecznej, a nie zabezpieczenia emerytalnego. Dziś o tym, czy KRUS powinien ewoluować czy czeka go systemowa rewolucja dyskutowali ekonomiści w Business Centre Club.
Profesor Krzysztof Rybiński, rektor Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej jest zdania, że państwa nie stać na dotowanie KRUS 16 miliardami zł rocznie, podczas gdy finanse państwa są w opłakanym stanie. Zdaniem Rybińskiego, Kasę należy zmieniać także dlatego, że konserwuje ona sytuację społeczną. Tymczasem rolników jest za dużo i powinni oni poszukać miejsc pracy w innych sektorach gospodarki. KRUS jest też w części niesprawiedliwy społecznie, bo nawet bardzo zamożni rolnicy płacą do niego niższe składki niż kasjerka w Biedronce - zauważa profesor Rybński. Przytacza opinie Banku Światowego według której należałoby ZUS i KRUS zunifikować.
Profesor Robert Gwiazdowski z Centrum Adama Smitha rzuca hasło: "wszyscy do KRUS".Jego zdaniem, gdyby przedsiębiorcy mieli wybór między płaceniem składki do ZUS czy do KRUS, zdecydowana większość opowiedziałaby się za KRUS, bo jest to system lepszy dla tych, którzy w nim są.
Prezes BCC, Marek Goliszewski uważa, że system ubezpieczeń rolników należy racjonalizować, żeby zmniejszyć 750-miliardowy dług, który jest nas wszystkich - i przedsiębiorców, i rolników. Jego zdaniem, rolników trzeba włączyć do powszechnego systemu podatkowego i do powszechnego systemu emerytalnego, którego dziś w Polsce nie ma.
Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Władysław Serafin zadeklarował, że że rolnicy otwarci są na dialog i że chętnie zgodzą się na wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie. Serafin wyraził wątpliwość, czy chce tego również rząd. Jego zdaniem, państwo zaczyna szukać oszczędności w wydatkach i nazywa to reformą KRUS Witold Michałek, ekspert BCC do spraw gospodarki mówi, że choć wszyscy, poza rolnikami, zgadzają się, że KRUS powinien być zmieniony, to nie ma dobrego pomysłu, jak to zrobić. Nikt nie wie, dodaje Michałek, jak połączyć zmiany KRUS z reformą podatków i zdrowotną. Według niego, reforma Kasy powinna być wynikiem dialogu z rolnikami. Podejście, że KRUS jest dobry jaki jest, tylko trzeba go zrozumieć, jest nie przyjęcia przez ludzi nie związanych z rolnictwem.
9340782
1