Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Efektywne mikroorganizmy

4 stycznia 2007

EM to nazwa multibakteryjnego preparatu , którego możliwości zastosowania w rolnictwie są podobno prawie nieograniczone. Twórcą EM jest japonski botanik profesor Teruo Higa. Udało się mu po intensywnych badaniach połączyć ze sobą najważniejsze szczepy bakterii tlenowych i beztlenowych i na ich bazie opracować Efektywne Mikroorganizmy czyli EM.

Poprawiają one żyzność gleby, z odpadków kuchennych w bardzo krótkim czasie wytwarzają najlepszy kompost, usuwają pleśń i przykre zapachy i są pomocne w robieniu porządków w gospodarstwie domowym. Stosowane wewnętrznie służą neutralizowaniu wolnych rodników i w ten sposób ochronie komórek, wspomagają trawienie i przeciwdziałają nadkwaśności.

- Technologia EM została opracowana przeze mnie we wczesnych latach 80-tych. Ponieważ miałem bardzo negatywne doświadczenia w zakresie stosowania pestycydów podczas mojej pracy naukowej (jestem specjalistą w zakresie ogrodnictwa) szukałem innych opcji mających na celu ochronę roślin. Podczas eksperymentów z wykorzystaniem szczepów mikroorganizmów stosowanych w Japonii do produkcji przetworów spożywczych metodą fermentacji zupełnie przypadkowo natknąłem się na kombinację tych mikroorganizmów , która jak się wkrótce okazało miała bardzo osobliwe właściwości biochemiczne: była w stanie bardzo szybko rozkładać odpadki i ścieki organiczne nie wydzielając przy tym przykrego zapachu. Dalsze prace pozwoliły mi na zastosowanie tej mieszaniny do celów rolnych. Szczególnie w dziedzinie uprawy roślin, oraz hodowli zwierzęcej bez konieczności stosowania preparatów chemicznych. Pozwoliły one również na opracowanie metod utylizacji i recyklingu ścieków i odpadów. Sukces ten utorował drogę do zastosowanie Technologii EM w wielu innych dziedzinach – mówi Teruo Higi.

Obecnie Technologia EM jest stosowana w 140 krajach łącznie ze Stanami Zjednoczonymi. Preparat EM jest wykorzystywany na wszystkich kontynentach i wytwarzany w ponad 50 krajach z wykorzystaniem optymalnego zestawu mikroorganizmów dla danego ekosystemu.

Zasada działania preparatu jest bardzo prosta: istnieją 3 rodzaje mikroorganizmów, które możemy znaleźć pod każdą szerokością geograficzną, są to: bakterie kwasu mlekowego, bakterie fototroficzne (czyli takie, które wykorzystują do działania , metabolizmu i rozmnażania energię słoneczną i mechanizm fotosyntezy), oraz drożdże. Z dużym uproszczeniem można powiedzieć, że preparat EM składa się właśnie z tych 3 szczepów , oraz pożywki opartej na cukrze i zapewniającej niską wartość pH uzyskanej w ten sposób mieszaniny. Po wprowadzeniu tych mikroorganizmów do środowiska następuje ich szybkie rozmnożenie, co z kolei powoduje eliminację takich zjawisk jak gnicie, czy powstawanie przykrego zapachu.

- Naukowy model biochemicznego mechanizmu działania tej mieszaniny kultur znajduje się w fazie opracowania , ważne jest jednak, że preparat ten skutecznie działa , chociaż stale znajduje się w ogniu krytyki ze strony naukowców- tradycjonalistów – twierdzi profesor Higi.

Preparat ten jest stosowany na szeroką skalę zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. W Polsce zwolennikiem stosowania technologii EM jest Stowarzyszenie EkosystEM – Dziedzictwo Natury.

- Użytkownicy technologii EM oraz wszystkie podmioty używające i promujące rozwój autentycznych technologii tj. takich, które służą rozwojowi życia i zdrowa człowieka i nie szkodzą otaczającej go florze i faunie mogą być członkami Stowarzyszenia EkosystEM – Dziedzictwo Natury.

Z przedsięwzięć wspólnie tworzonych na bazie technologii EM właściciele podmiotów gospodarczych zobowiązują się do przekazywania rok rocznie na rzecz Stowarzyszenia 1% realizowanego obrotu. W Stowarzyszeniu powołany jest organ opiniodawczy Rada Naukowo-Programowa skupiająca zacne postaci polskiej nauki. Przewodniczy jej dr Stanisław Nowak. W ramach rady utworzone zostały komisje tematyczne, np. komisja ds. produkcji roślinnej, hodowli trzody czy też gospodarki ściekowo-osadowej.

Podmiotem, który w organizowanym Stowarzyszeniu inicjuje badania naukowe, gromadzi ich wyniki oraz je archiwizuje i udostępnia wiedzę o technologii EM jest Instytut Technologii Efektywnych Mikroorganizmów, którego dyrektorem jest Sławomir Gacka – mówi Stanisław Kolbusz, prezes stowarzyszenia. Ekosystem – Dziedzictwo Natury

Jednym z celów działalności stowarzyszenia jest realizacja projektu EKOPOLSKA. Jest to ogólnopolski projekt produkcji zdrowej żywności na bazie powtarzalnych projektów gospodarstw ekologicznych. Zdaniem Stanisława Kolbusza projekt możliwy jest do zrealizowania tylko w przypadku wykorzystania technologii EM. Wymagane jest przekwalifikowanie przynajmniej kilkunastu tysięcy gospodarstw na gospodarstwa ekologiczne. Inwestycja na poziomie 200zł/ha użytków rolnych, ok. 7zł/tucznika, ok. 0,15zł/sztukę drobiu, ok. 40zł/szt. bydła to wystarczające kwoty do utrzymania wyników produkcyjnych na wysokim poziomie. Korzyści płynące z zastosowania technologii EM w ramach projektu to przede wszystkim wyeliminowanie lub ograniczenie nawożenia nawozami sztucznymi i stosowanie chemicznych środków ochrony roślin. Utrzymanie lub zwiększenie wysokości osiąganych plonów, zdecydowana poprawa jakości ziemiopłodów i ich parametrów przechowalniczych oraz poprawa struktury gleby i jej potencjałów. Ponadto lepsza ekonomika produkcji i możliwość produkcji zdrowej żywności w cenach konkurencyjnych do uzyskiwanych w konwencjonalnych metodach.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę