Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dwie trzecie pracowników skłonne pracować za granicą

3 grudnia 2015
Niemal dwie trzecie pracowników (64 proc.) jest gotowych pracować za granicą, najczęściej są to Francuzi i Holendrzy, a cudzoziemców przyciąga głównie amerykański i brytyjski rynek pracy - głosi raport opublikowany przez firmę Boston Consulting Group (BCG).

Raport opublikowany w poniedziałek oparty jest na sondażu przeprowadzonym przez internet wśród ponad 200 tys. osób pomiędzy kwietniem a czerwcem br. Wśród ankietowanych przeważały osoby z dyplomem aktywnie poszukujące pracy (59 proc.) lub deklarujące się jako otwarte na nowe możliwości zawodowe (37 proc.), ale byli wśród nich również bezrobotni, studenci i samozatrudnieni.
Najwyższą mobilnością wykazują się Francuzi i Holendrzy - głosi raport. Wśród nich 94 proc. deklaruje, że jest gotowych wyjechać za pracą za granicę lub też już ma za sobą taką przeprowadzkę.
Polska nie jest w tej czołówce, ale znajduje się w drugiej grupie krajów - gdzie pomiędzy 80-90 proc. osób pracuje za granicą lub skłonnych jest wyjechać z kraju za pracą. W tej grupie Polska, Chorwacja i Rumunia są trzema krajami europejskimi; pozostałe to m.in. Australia i Tajwan, kraje Afryki (Algieria, Nigeria, Ghana) oraz Ameryki Środkowej i Południowej (Wenezuela, Peru, Honduras).
Najmniej chętni do opuszczenia kraju z powodów zawodowych są - z różnych powodów - Niemcy, Rosjanie, Brytyjczycy i Amerykanie. W przypadku Niemiec wyjaśnieniem tej niechęci jest zapewne fakt, że bezrobocie wśród młodzieży jest tam najniższe w Europie - zaważają autorzy raportu.
Krajem, który najbardziej przyciąga pracowników z zagranicy, są Stany Zjednoczone, a po nich Wielka Brytania i Kanada. "Drugi krąg" takich atrakcyjnych krajów stanowią: Francja, Niemcy i Szwajcaria. Natomiast wśród miast najpopularniejszym miejscem przenosin za pracą jest Londyn - co szósty ankietowany był skłonny pojechać tam za pracą. Na kolejnych miejscach są wśród miast Nowy Jork i Londyn.
Autorzy zestawienia twierdzą, że jest to najszersze jak dotąd studium globalnej mobilności pracowników. Badanie przeprowadzono wśród respondentów ze 189 krajów, choć liczba ich nie była równomierna - z Polski wzięły udział w sondażu 183 osoby.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę