MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Druga fala zatruć metanolem w Czechach.

5 stycznia 2016
Kolejne litry trującego spirytusu mogą trafić na targowiska, również polskie, przed Bożym Narodzeniem.
Od połowy listopada odnotowano w Czechach 11 kolejnych śmiertelnych zatruć metanolem. Dotychczasowe działania kontrolne służb ujawniły gigantyczną skalę problemu podróbek na bazie odkażanego alkoholu przemysłowego w Czechach. Na rynku znajduje się jeszcze 10 tys. litrów czystego metanolu, który jako odkażony spirytus może trafić do nielegalnych punktów sprzedaży.

Dlatego konsumentom zaleca się szczególną ostrożność i nie kupowanie alkoholu nieznanego pochodzenia. Czeska policja podejrzewa, że przed Bożym Narodzeniem przestępcy będą chcieli pozbyć się kolejnych partii odkażanego alkoholu, w tym zanieczyszczonego metanolem. Główny Inspektor Sanitarny potwierdza, że w Polsce nie ma zagrożenia zatrucia metanolem w przypadku zakupów w legalnych sklepach. Liczne kontrole prowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną nie wykazały metanolu w napojach spirytusowych znajdujących się w oficjalnym obrocie.                        



Od połowy września do połowy października w wyniku zatruć trującym alkoholem zmarło w Czechach 26 osób. W ostatnich tygodniach odnotowano kolejnych 11 ofiar. Po wrześniowej fali zatruć nielegalnym alkoholem czeska policja aresztowała już ponad 30 osób. Tygodniowo prowadzonych jest ok. 800 kontroli. Jednak w rękach przestępców może się znajdować jeszcze blisko 10 tys. litrów czystego metanolu. Rozwodniony trafia do sprzedaży w formie kilkulitrowych kanistrów lub w butelkach jako kradziony spirytus. Tylko poprzez badania laboratoryjne można rozróżnić alkohol etylowy od metylowego. W skonfiskowanych przez Policję próbkach stężenie metanolu było tak wysokie, że spożycie jednego kieliszka trunku groziło śmiercią.

Jednocześnie w Czechach od początku fali zatruć spada spożycie mocnych alkoholi. Istnieje więc ryzyko, że przestępcy chcąc jak najszybciej pozbyć się odkażanego alkoholu będą szukali nowych rynków zbytu. W pierwszej kolejności u najbliższych sąsiadów. Już dziś na polskich bazarach i targowiskach można znaleźć odkażany spirytus przemysłowy.

Według naszych szacunków na polskich bazarach i targowiskach sprzedaje się blisko 10 mln litrów odkażanego alkoholu rocznie. Część pochodzi z Czech i Słowacji. Tradycyjnie w okresie przedświątecznym zwiększają się zakupy napojów alkoholowych. W związku z tym zwracamy się do konsumentów z apelem, aby nie spożywali trunków nieznanego pochodzenia - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Nie pij alkoholu nieznanego pochodzenia!

W Polsce szara strefa napojów alkoholowych również jest zdominowana przez przetworzony alkohol przemysłowy, oferowany w nielegalnych punktach sprzedaży. Większość konsumentów jest więc świadoma faktu, że kupuje alkohol nieznanego pochodzenia, często nie ma jednak wiedzy na temat skutków zdrowotnych z tym związanych. A odkażany alkohol zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych, począwszy od trującego metanolu, wyższych alkoholi, fuzli i aldehydów, poprzez glikol i pozostałości skażalników (np. izopropanol), aż po toksyczny chloroform, powstały w skutek odkażania.

Szara strefa będzie istniała dopóki nie zniknie popyt na nielegalny alkohol. Kluczem do sukcesu jest więc przede wszystkim edukacja i uświadomienie konsumentom, że nie warto ryzykować zdrowia. Liczne ostatnie zatrucia po raz kolejny pokazują, że nie ma czegoś takiego jak „sprawdzone źródło” alkoholu – stwierdza Leszek Wiwała. Poza tym, do ograniczenia skali nielegalnego rynku potrzebne jest uszczelnienie prawa oraz zmiana systemu kontroli. Mam nadzieję, że sytuacja w Czechach będzie impulsem do bardziej intensywnej walki z nielegalnym alkoholem w naszym kraju, angażującej szereg instytucji i resortów.

ZP PPS od lat prowadzi działania na rzecz ograniczenia nielegalnej strefy napojów alkoholowych, współpracując w tym zakresie z Policją i Służbą Celną. Po pierwszej fali zatruć nielegalnym alkoholem pochodzącym z Czech producenci wraz z władzami apelowali do konsumentów o niespożywanie trunków nieznanego pochodzenia. Ponadto, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych z Ministerstwem Finansów wdrożyły System Informacji o Banderolach Akcyzowych (SIBA) za pomocą którego konsumenci mogą sprawdzić legalność kupowanego produktu, wpisując serię, numer i rok wytworzenia jego banderoli w serwisie internetowym www.banderolaakcyzowa.pl . Serwis odwiedziło już blisko pół miliona użytkowników.

 

***
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy jest organizacją branżową zrzeszającą producentów napojów spirytusowych. Do jego zadań należy podejmowanie działań ukierunkowanych na rozwój branży spirytusowej w Polsce i za granicą poprzez współpracę z przedstawicielami władzy publicznej oraz organizacjami społecznymi. ZP PPS zajmuje się przede wszystkim kwestiami związanymi z tworzeniem odpowiednich warunków prawnych i ekonomicznych dla rozwoju branży, umacnianiem wielowiekowej tradycji wyrobów spirytusowych, promowaniem nowych technologii oraz realizacją działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w branży spirytusowej. Podejmuje również szerokie działania edukacyjne mające na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń związanych z jego nieodpowiedzialną konsumpcją i sprzedażą alkoholu. Członkami ZP PPS są: Bacardi Martini Polska, Brown Forman Polska, CEDC, Diageo Polska, Komers International, Mazurskie Miody, Nemiroff Polska, Pernod Ricard, Polmos Siedlce, Polmos Żyrardów, Polmos Warszawa, Stock Polska, Vinpol.

POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę