Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drogie szacowanie

4 sierpnia 2006

W całym kraju komisje sprawdzają jakie straty spowodowała susza w uprawach. Ale zdaniem Izb Rolniczych obecny system szacowania szkód po klęskach żywiołowych jest zbyt drogi i długi.

Z powodu suszy w całym kraju będą mniejsze zbiory zbóż, warzyw i owoców. Największe straty są na łąkach i pastwiskach. W niektórych regionach nie będzie drugiego pokosu traw.

Dokładnych danych na razie nie ma. Najwięcej gmin wystąpiło do wojewodów o pomoc klęskową w województwach kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim. Wielu rolników zdecydowało się oszacować straty, aby móc skorzystać z tanich kredytów z dopłatami Agencji Restrukturyzacji.

Maria Milewska, ARiMRL: Wymóg jeżeli chodzi o rolnika to posiadanie opinii komisji wojewódzkiej i na wzorze wniosku, który jest określony przez prezesa Agencji złożenie takiego wniosku zaopiniowanego przez wojewodę do banku.

Według Izb Rolniczych przyjęty system szacowania strat nie zdaje w pełni egzaminu. Robert Nowak Krajowa Rada Izb Rolniczych: Proszę sobie wyobrazić, że w małej wiejskiej gminie jest 1500 hektarów, i ta komisja ma przeszacować każde gospodarstwo – to jest fizycznie niemożliwe. Ci ludzie by to musieli robić trzy lata. Stąd nasz wniosek by to uprościć.

Zdaniem Izb najszybciej i w sposób najbardziej obiektywny straty można byłoby oszacować przy pomocy badań wykonywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Problem w tym, że takie szczegółowe analizy pogody na użytek rolnictwa nie są prowadzone już od kilku lat. Zajmowały się tym odpowiednie stacje badawcze.

Halina Lorenc Prof. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: Doskonale wyposażone w wiedzę i w taką wiedzę praktyczną, które nam przysyłały informacje na temat suchości gleb, zawartości wody w studniach, cyklu wegetacji zbóż.

Zdaniem Instytutu Meteorologii w ten sposób zaprzepaszczono czterdziestoletni dorobek naukowy.

- Od dobrych 20 lat obserwujemy coraz częściej nasilanie się ekstremalnych zjawisk pogodowych, które to zjawiska również powinny być brane w strategiach gospodarczych kraju. – dodaje Halina Lorenc

Według Izby Zbożowo Paszowej należałoby przywrócić tak zwaną agrometeorologiczną osłonę rolnictwa. Bogdan Judziński Izba Zbożowo Paszowa: Bo to jest bardzo ważna wiedza o opadach o temperaturze bo to tworzy potem podstawę do tego co potem nazywamy plonowaniem zbóż.

Ale na razie rolnikom nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać na wyniki pracy komisji szacujących straty.


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę