Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drobiowa potęga

22 sierpnia 2007
Kolejne rekordy bije branża drobiarska. Tak dobrych wyników dawno nie było – twierdzą właściciele ubojni. Wraz z coraz większym spożyciem w kraju, znacząco rośnie eksport. I co ciekawe, więcej kurczaków wysyłamy nie tylko do krajów Unii Europejskiej, ale także do Afryki czy Azji.

W pierwszej połowie tego roku wyeksportowaliśmy o blisko 1/3 drobiu więcej niż w analogicznym okresie 2006, który i tak był pod tym względem rekordowy. Sprzedaliśmy wówczas 235 tysięcy ton białego mięsa a lista chętnych do kupna naszego towaru wciąż się powiększa.

Leszek Kawski Krajowa Rada Drobiarstwa: - To zainteresowanie polskim drobiem widać. Już nie tylko kraje Unii Europejskiej, ale kraje Bliskiego Wschodu, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Korea i Chiny. A więc o polskim drobiu słychać wszędzie.

Wciąż mamy najtańszy drób w Europie. Jeśli do tego dodamy problemy naszych konkurentów z ptasią grypą, to nic dziwnego, że prognozy na najbliższe lata są dla nas bardzo optymistyczne.

- Eksperci polscy, ale również europejscy mówią o tym, że przez najbliższe kilka lat to Polska będzie dominowała na rynku drobiarskim. Myślę, że po części to się sprawdzi w postaci bardo dużego zainteresowania kapitału zachodniego, inwestowania w Polsce - mówi Leszek Kawski

Nie oznacza to jednak, że drób na sklepowych półkach nie będzie droższy, bo dobrą koniunkturę już starali się wykorzystać hodowcy podnosząc ceny żywca. Nie bez znaczenia w przyszłości są drożejące obecnie zboża z tegorocznych zbiorów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę