Prezentujemy apel Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej sprawie obrony budżetu na WPR i funduszy na rozwój obszarów wiejskich na lata 2014-2020
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej w imieniu dolnośląskich rolników zwraca się z apelem do Bronisława Komorowskiego – Prezydenta RP, Donalda Tuska – Prezesa Rady Ministrów, Stanisława Kalemby – Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie obrony budżetu na Wspólną Politykę Rolną i funduszy na rozwój obszarów wiejskich na lata 2014-2020.
Spotkanie w dniach 22-23 listopada br. przywódców państw europejskich w Brukseli nie przyniosło rozwiązań w sprawie unijnego budżetu, w tym także ustalenia wysokości budżetu Wspólnej Polityki Rolnej i funduszy na rozwój obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Dolnośląscy rolnicy z niepokojem śledzą informacje napływające z Brukseli, gdzie Komisja Europejska zaproponowała cięcia wydatków przeznaczonych na Rolnictwo w latach 2014-2020. Jednak ostatnia propozycja Przewodniczącego Rady UE Hermana van Rompuya pomniejszenia płatności bezpośrednich o dalsze 5 % / 13,2 mld euro / w skali całej Wspólnoty, jest dla nas, jako samorządu rolniczego nie do przyjęcia. Planowana jest także redukcja budżetu rolnego o 16 mld euro. W sumie spowoduje to redukcję budżetu przeznaczonego na dopłaty w całej Unii o prawie 6 %!.
Tak drastyczne cięcia budżetu WPR spowodują niedotrzymanie zobowiązań wynikających z traktatów akcesyjnych nowych państw członkowskich. Dochodzenie do pełnych płatności do gruntów rolnych nowych państw członkowskich zostanie oddalone na dalszy plan lub w ogóle nie zostanie zrealizowane.
Polscy rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich głosując w 2003 roku za wejściem Polski do UE głosowała min. za wyrównaniem dopłat bezpośrednich w stosunku do państw starej unii, których wzrost z poziomu 55% w 204 roku do 100%, co 5 % rocznie zapewniali ówcześni przedstawiciele władz.
Po 8 latach członkostwa nasiliły się różnice pomiędzy rolnikami w „starej piętnastce” a rolnikami nowych państw członkowskich. Niektóre państwa starej Unii otrzymują dwukrotnie więcej dopłat obszarowych niż Polska.
Jak w takim przypadku można mówić o równych warunkach konkurencji, wyrównaniu szans, czy równorzędnym traktowaniu wszystkich członków UE? Nie wspominając o poziomie życia w poszczególnych krajach członkowskich unii.
Jeżeli hasło „Europa równych szans” ma być realizowane w praktyce, to nasz Rząd musi zabiegać o solidaryzm w kwestiach rolniczych dopłat. Polska jest krajem o dużym potencjale i tradycjach rolniczych z jednej strony, ale z drugiej strony mamy gorsze warunki do produkcji rolnej. W związku z tym nie możemy sobie pozwolić na podrzędne traktowanie.
Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej jako samorząd Rolniczy w imieniu dolnośląskich rolników apeluje o zdecydowane i ustawiczne działania Rządu RP, w tym resortu Rolnictwa, w celu zrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w całej Unii Europejskiej i odejście od płatności historycznych.
Polska wieś wymaga dalszego efektywnego wsparcia na rozwój i restrukturyzację, podobnie jak polskie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy.
Środki z II filara miały pomóc w wyrównaniu różnic rozwojowych pomiędzy starymi a nowymi państwami członkowskimi, zmniejszając ukryte bezrobocie oraz opóźnienie rozwojowe w stosunku do starej Unii. Wykorzystanie funduszy z lat 2007-2013 świadczy o efektywności ich wykorzystania i potrzebach wsi, rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego.
Po 8 latach członkowstwa możemy autorytatywnie stwierdzić, że proces ten się nie zakończył. Jesteśmy dopiero na początku drogi. Ze środków PROW –u udało się dotychczas zmodernizować zaledwie 8% gospodarstw. Dysproporcje rozwojowe pomiędzy polskimi i zachodnimi gospodarstwami rolnymi są nadal bardzo duże. A obcięcie środków na ten cel w budżecie unijnym jeszcze bardziej je pogłębi.
W kontekście trwających negocjacji w sprawie przyszłości unijnego budżetu do roku 2020, apelujemy do wszystkich mających wpływ na przebieg tych negocjacji, aby nie zapomnieli o budżecie Wspólnej Polityki Rolnej i funduszach na rozwój obszarów wiejskich w imię „poprawności politycznej” i porozumienia „za wszelką cenę”. Konieczne są twarde negocjacje i obrona polskiej racji stanu w tym względzie.
Liczę na zrozumienia naszego apelu i podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do osiągnięcia celu.
Z poważaniem
Prezes
Dolnośląskiej Izby Rolniczej
Leszek Grala
9007745
1