Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Decyzje UE w sprawie zwalczania ptasiej grypy

21 grudnia 2005
Komunikat po pierwszym dniu posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli Decyzje w sprawie zwalczania ptasiej grypy.

Polska poparła projekt Dyrektywy Rady o wspólnotowych środkach zwalczania ptasiej grypy oraz projekt zmiany Decyzji zmieniającej Decyzję Rady 90/424 w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii. Prace nad tekstem dyrektywy trwały od początku roku, a wypracowany kompromis został dokonany przy współudziale polskich ekspertów, szczególnie w ostatniej fazie prac nad dokumentem.

Postępujące w bieżącym roku rozprzestrzenianie się grypy ptaków, szczególnie na kontynencie europejskim wymaga ujednoliconych i skoordynowanych działań w zakresie kontroli i zwalczania tej choroby w Unii Europejskiej. Ponadto szereg badań naukowych dowodzi, że nie tylko wysoce zjadliwa grypa ptaków, ale również podtypy wirusa nisko zjadliwe mogą stanowić źródło rozprzestrzeniania się choroby, a także mutacji do bardziej patogennych form, a tym samym olbrzymie straty gospodarcze i potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi w poszczególnych krajach dotkniętych chorobą. Dotychczasowa Dyrektywa Rady 92/40/EWG z 19 maja 1992r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania ptasiej grypy określała zasady zwalczania choroby tylko w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwego wirusa grypy.

Nowa Dyrektywa wprowadza zasadnicze zmiany dotyczące zasad zwalczania choroby między innymi:

  1. obowiązek monitorowania występowania grypy ptaków o niskiej zjadliwości we wszystkich krajach członkowskich,
  2. nowe regulacje dotyczące współpracy pomiędzy służbami weterynaryjnymi i medycznymi w przypadku wykrycia grypy ptaków,
  3. zasady przeprowadzania szczepień profilaktycznych oraz interwencyjnych,
  4. możliwość ustanowienia na poziomie wspólnoty banku szczepionki dla zwierząt przeciwko wysoce zjadliwej ptasiej grypie,
  5. umożliwia w strefach objętych restrykcjami związanymi z wystąpieniem choroby dokonywania uboju drobiu w wyznaczonych rzeźniach, będących pod stałym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, co pozwoli funkcjonować rzeźniom drobiu, które znajdować się będą w obszarze zapowietrzonym.

Ponadto udało się przyjąć Decyzję Rady zmieniającą zasady udziału Wspólnoty we współfinansowaniu zwalczania ptasiej grypy. Polska od początku stała na stanowisku, że niezależnie od typu wirusa oraz wielkości gospodarstwa dofinansowanie powinno być jednakowe.

Ostateczny tekst decyzji, ustalający współfinansowanie UE w wysokości 50% wydatków państwa członkowskiego przy zwalczaniu grypy ptaków, niezależnie od rodzaju produkcji i zjadliwości wirusa, udało się przyjąć dopiero na Radzie Ministrów Rolnictwa dzięki wcześniejszemu stanowisku Polski, Litwy, Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Portugalii.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę