Polska poparła projekt Dyrektywy Rady o wspólnotowych środkach zwalczania ptasiej grypy oraz projekt zmiany Decyzji zmieniającej Decyzję Rady 90/424 w sprawie wydatków w dziedzinie weterynarii. Prace nad tekstem dyrektywy trwały od początku roku, a wypracowany kompromis został dokonany przy współudziale polskich ekspertów, szczególnie w ostatniej fazie prac nad dokumentem.
Postępujące w bieżącym roku rozprzestrzenianie się grypy ptaków, szczególnie na kontynencie europejskim wymaga ujednoliconych i skoordynowanych działań w zakresie kontroli i zwalczania tej choroby w Unii Europejskiej. Ponadto szereg badań naukowych dowodzi, że nie tylko wysoce zjadliwa grypa ptaków, ale również podtypy wirusa nisko zjadliwe mogą stanowić źródło rozprzestrzeniania się choroby, a także mutacji do bardziej patogennych form, a tym samym olbrzymie straty gospodarcze i potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi w poszczególnych krajach dotkniętych chorobą. Dotychczasowa Dyrektywa Rady 92/40/EWG z 19 maja 1992r. w sprawie wspólnotowych środków zwalczania ptasiej grypy określała zasady zwalczania choroby tylko w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwego wirusa grypy.
Nowa Dyrektywa wprowadza zasadnicze zmiany dotyczące zasad zwalczania choroby między innymi:
Ponadto udało się przyjąć Decyzję Rady zmieniającą zasady udziału Wspólnoty we współfinansowaniu zwalczania ptasiej grypy. Polska od początku stała na stanowisku, że niezależnie od typu wirusa oraz wielkości gospodarstwa dofinansowanie powinno być jednakowe.
Ostateczny tekst decyzji, ustalający współfinansowanie UE w wysokości 50% wydatków państwa członkowskiego przy zwalczaniu grypy ptaków, niezależnie od rodzaju produkcji i zjadliwości wirusa, udało się przyjąć dopiero na Radzie Ministrów Rolnictwa dzięki wcześniejszemu stanowisku Polski, Litwy, Belgii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Portugalii.