Dla kół łowieckich i punktów skupu dziczyzny zaczyna się pracowity okres, bo od października można polować na tzw. zwierzynę grubąRozpoczęły się wielkie łowy.
Marian Flis - Polski Związek Łowiecki w Lublinie „ Od 1 października można polować na większość gatunków zwierząt, to dotyczy głównie zwierzyny grubej”.
Polować można, ale to ile zwierząt zostanie ustrzelonych precyzyjnie regulują przepisy. Plany łowieckie są przygotowywane przed każdym sezonem.
Andrzej Tyrawski - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie „Nie bierze się tych danych z sufitu i jest co roku robiona do 21 marca jest robiona inwentaryzacja zwierząt łownych, a od 1 kwietnia już obowiązuje roczny plan łowiecki, który jest wpisany dla nadleśniczego właściwego nadleśnictwa dla dzierżawcy danego obwodu”.
Zwierzyna trafi do skupów dziczyzny, dla których rozpoczął się najbardziej pracowity okres w roku. Do tego punktu dostarczane są zwierzęta z Lubelszczyzny i kilku ościennych województw.
Jan Jacek Gutowski - skup dziczyzny „ Okres jesienny, jesienno-zimowy to czas wzmożonego pozyskania tej dziczyzny, a wiec dal nas przetwórców dziczyzny jest to okres wzmożonej pracy”.
Co ciekawe większość upolowanej zwierzyny jest kierowana na eksport.
Jan Jacek Gutowski - skup dziczyzny „ Dziczyzna, którą pozyskujemy trafia na rynki Europy Zachodniej, głównie na rynek niemiecki”.
Koła łowieckie nie kryją zadowolenia. W lasach na Lubelszczyźnie, podobnie jak w innych regionach zwierzyny z roku na rok przybywa.
Andrzej Tyrawski – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie „ Musimy bardzo uważać, bo zwierzyna płowa, głownie roślinożercy są ważnym elementem w zachowaniu właściwej relacji pomiędzy lasem a zwierzyną, poprzez występowanie szkód w uprawach leśnych”.
W tym roku w lubelskim okręgu łowieckim ustrzelonych zostanie blisko 1700 dzików, 1900 saren i 120 jeleni. Sezon potrwa przez najbliższe 3 miesiące.
9549210
1