Dzieci z gospodarstw dotkniętych powodzią, mają szansę na darmowe kolonie. Fundusz Składkowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeznaczył na ten cel 900 tysięcy złotych. Wnioski od rodziców przyjmują Izby Rolnicze.
Zalane pola, zniszczone uprawy i podtopione budynki. To krajobraz po ulewach. Na terenach dotkniętych klęską trwa szacowanie strat.
Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa: to jest 5 województw. Dolnośląskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie.
Dzieci rolników z tych województw, mogą skorzystać z darmowego, dwutygodniowego pobytu na koloniach. Całość finansuje Fundusz Składkowy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Henryk Smolarz, prezes KRUS: szacujemy, że minimum 1000 dzieci skorzysta dodatkowo z terenów objętych powodzią z bezpłatnego wypoczynku.
Żeby wysłać dziecko na kolonie wystarczy złożyć wniosek. Odpowiednie dokumenty przyjmują regionalne oddziały izb rolniczych. Z finansowania pobytu wypoczynkowego dziecka nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy właściciele gospodarstw rolnych z województw dotkniętych klęską.
Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych: żeby się ubiegać o takie środki to gospodarstwo musi być dotknięte tą klęską, na podstawie protokołów, które są dzisiaj robione w gminach. Jeden z rodziców musi być choć ubezpieczony w KRUS-ie.
Szacuje się, że na jedno dziecko Fundusz Składkowy KRUS-u wyda około 900-set złotych.