Jak podała FAMMU/FAPA, według najnowszych danych Agencji Rynku Rolnego (ARR) w okresie od kwietnia do końca lipca 2012 r. do podmiotów skupujących w Polsce dostarczono ok. 3,47 mln ton mleka, czyli o ok. 8 proc. więcej niż w analogicznym przedziale czasowym ubiegłego roku.
Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 4 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 36,43%, natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 35,41%.
Jak już wspomniano w okresie od kwietnia do lipca 2012 r. ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 8% niż w tym samym okresie roku 2011, jednak w miesiącach czerwiec - lipiec 2012 r. nastąpiło nieznaczne wyhamowanie wzrostowej tendencji w dostawach mleka do skupu. W lipcu 2012 r. do podmiotów skupujących dostarczono 867,7 mln kg mleka, czyli o 1,1% mniej niż w czerwcu i o 5,7% więcej niż przed rokiem.
W przypadku gdy w kolejnych miesiącach dynamika skupu mleka utrzyma się, istnieje realne zagrożenie przekroczenia krajowej kwoty mlecznej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w bieżącym roku kwotowym.
Konsekwencją przekroczenia krajowej kwoty mlecznej będzie obowiązek uiszczenia przez dostawców, którzy przekroczyli indywidualne limity karnej opłaty. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca uwagę, że takie ryzyko powinno zostać uwzględnione w decyzjach o planowanej wielkości produkcji w poszczególnych gospodarstwach rolnych. Zgodnie z przepisami UE wysokość opłaty wynosi 27,83 EUR za każde 100 kg mleka wprowadzonego do obrotu w ilości przewyższającej krajową kwotę mleczną, przy czym ostateczna jednostkowa wysokość opłaty, jaką będzie zobowiązany uiścić dostawca za każdy kilogram przekroczenia zostanie ustalona po rozliczeniu roku kwotowego 2012/2013 z uwzględnieniem krajowego współczynnika realokacji.
Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, w przypadku przekroczenia krajowej kwoty mlecznej, dostawcy przekraczający kwoty indywidualne zobowiązani będą do uiszczenia opłaty w wysokości ustalonej w drodze decyzji dyrektorów oddziałów terenowych ARR, które powinny zostać wydane do dnia 15 września 2013 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie monitorować wielkość skupu w kolejnych miesiącach bieSącego roku kwotowego i informować o stopniu wykorzystania krajowej kwoty mlecznej.