Czy można zaspokajać potrzeby dzisiejsze i robić to tak, aby jednocześnie nie zagrozić potrzebom przyszłych pokoleń ? A ponadto, czy tak przebiegający rozwój pozwoli na harmonijne współistnienie trzech aspektów życia: gospodarczego, społecznego i przyrodniczego ? Według Organizacji Narodów Zjednoczonych taka sytuacje jest możliwa i w pełni pożądana. ONZ definiuje to nawet jako - rozwój zrównoważony.
Myślenie o zrównoważonym rozwoju staje się popularne także w Polsce. Co ważne, dotyczy ono wsi. Już za kilka dni, bo 28-29 stycznia 2005 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbędzie się ogólnopolska konferencja pt. "Czy partnerstwa rozwiążą problemy polskiej wsi?" Jak dowiaduje się Serwis Samorządowy PAP, podczas konferencji planowane jest podpisanie Deklaracja Współpracy Krajowej Sieci Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
Jednym z głównych celów konferencji jest zaprezentowanie dorobku 13 Grup Partnerskich, zintegrowanie rzeczników "propartnerskiego" podejścia w rozwoju lokalnym w Polsce oraz zainicjowanie krajowej dyskusji na temat roli podejścia partnerskiego w rozwoju obszarów wiejskich.
Grupa Partnerska - to dobrowolna i otwarta koalicja liderów z różnych sektorów życia publicznego (samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, instytucje państwowe, szkoły, uczelnie, mieszkańcy niezorganizowani formalnie i inni), którzy wspólnie przygotowują i realizują praktyczne długofalowe działania na rzecz rozwiązywania problemów gospodarczych, społecznych i ekologicznych oraz wspólnie monitorują ich wyniki i którzy działają na szczeblu ponadgminnym.
Organizowana w Ostrowcu Świętokrzyskim konferencja jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Programu Agrolinia Fundacji Fundusz Współpracy i Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW), a jej organizatorem jest Grupa Partnerska "Krzemienny Krąg".
Jak zapewniają organizatorzy konferencji, w najbliższym czasie można się spodziewać powstania w Polsce ponad 250 nowych inicjatyw partnerskich. Impulsem do ich tworzenia stało się uruchomienie Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL i Pilotażowego Programu LEADER+.
EQUAL - Program na rzecz wyrównywania szans na rynku pracy - jeden z czterech programów unijnych, tzw. Inicjatyw Wspólnotowych, mający na celu długofalową poprawę sytuacji na rynku pracy, a przede wszystkim wyrównywanie szans osób mających z natury mniejsze szanse na zatrudnienie - długotrwale bezrobotnych, kobiet, i in.
LEADER+ - Program na rzecz rozwoju obszarów wiejskich - jeden z czterech programów unijnych, tzw. Inicjatyw Wspólnotowych, mający na celu rozwój obszarów wiejskich dotkniętych szczególnymi trudnościami i polepszenie warunków życia na wsi dzięki współpracy partnerów lokalnych (publicznych, prywatnych i organizacji pozarządowych).
Konferencja odbywa się w ramach II Krajowego Zjazdu Grup Partnerskich na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz zjazdu absolwentów 2004 szkolenia Programu Agrolinia dla animatorów partnerstw lokalnych. Wezmą w niej udział liderzy istniejących i tworzonych partnerstw oraz przedstawiciele instytucji publicznych, m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Polskiej Akademii Nauk oraz organizacji zajmujących się rozwojem terenów wiejskich.
Organizatorzy: Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Program Agrolinia Fundacji Fundusz Współpracy, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW), Grupa Partnerska "Krzemienny Krąg".
Fundatorzy: Fundacja im. Stefana Batorego, Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Fundacja Fundusz Współpracy.
Informacje o Grupach Partnerskich: www.gp.epce.org.pl
Kontakt: Barbara Kazior, Koordynator Programu Grup Partnerskich, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, 31-005 Kraków, ul. Bracka 6/6, Tel.: +48-12-422 50 88 (wew. 15), tel. kom. 0603-915-655, e-mail: kazior@epce.org.pl