MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Czy oprogramowanie może wspomóc biznes firmy?

24 grudnia 2014
Rosnąca popularność wykorzystania systemów informatycznych w polskich przedsiębiorstwach jest znakiem, że nasz rynek docenił ich znaczenie we wsparciu realizacji założeń biznesowych. Wciąż jednak poziom informatyzacji krajowych przedsiębiorstw odbiega od tego, jak wygląda sytuacja w zachodnich firmach, które do poprawy swojej konkurencyjności od lat z sukcesem wykorzystują możliwości dawane im przez specjalistyczne oprogramowanie.

Wymierne korzyści, płynące z wprowadzenia w przedsiębiorstwie systemu informatycznego, sprawiły, że w przypadku największych firm ich zastosowanie stało się obowiązującą normą. Polskie i zagraniczne korporacje, działające na terenie naszego kraju, korzystają z zaawansowanych systemów projektowanych specjalnie na ich potrzeby. Wdrożone oprogramowanie wspiera  realizację zadań w kompleksowy sposób, który pozwala na uzyskanie efektywności niemożliwej do osiągnięcia tradycyjnymi metodami pracy. Również przedsiębiorstwa z sektora MŚP coraz częściej decydują się na zakup wysoko wyspecjalizowanych systemów informatycznych, a nawet na zamówienie dedykowanego oprogramowania, w pełni dostosowanego do realizowanych przez nie procesów. Trend ten wynika nie z mody na nowoczesne technologie, a z radykalnej poprawy organizacji pracy, którą pozwalają osiągnąć zaawansowane aplikacje biznesowe.

Optymalizacja

Głównym powodem, dla którego przedsiębiorstwa decydują się na wdrożenie systemów informatycznych, jest optymalizacja ich działania. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania możliwe jest znaczące przyspieszenie wykonywania codziennych czynności. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości czasu pracowników, którzy mogą skupić się na innych działaniach, w większym stopniu przyczyniających się do generowania przez przedsiębiorstwo dodatkowych zysków. Wdrożenie systemu informatycznego umożliwia uporządkowanie pracy oraz jej standaryzację, które czynią realizację wszystkich procesów w przedsiębiorstwie znacznie łatwiejszą i bardziej przejrzystą, zarówno dla szeregowych pracowników, jak i ich managerów.
System informatyczny przechowuje wszystkie istotne dla działalności firmy informacje, pozwalając na dostęp do nich w dowolnym momencie. Znika dzięki temu wiele problemów z dotarciem do niezbędnych danych, które wcześniej przechowywane były w formie papierowych dokumentów. Pracownik – zamiast na przykład wertować stos segregatorów w poszukiwaniu faktury z ubiegłego kwartału – po prostu podaje w aplikacji dane kontrahenta, a ta zwraca mu wszystkie potrzebne informacje.
- Wdrożenie odpowiedniego systemu poprawia także komunikację wewnątrz firmy, prowadząc do integracji danych i lepszego ich przepływu. Brak dobrej wymiany informacji między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa to jeden z najczęstszych problemów, jakich rozwiązania oczekują od nas klienci – mówi Tomasz Derczyński z HDF Polska, firmy zajmującej się projektowaniem rozwiązań IT dla przemysłu i firm usługowych.

Mierzenie efektywności


Wdrożenie systemu informatycznego umożliwia skuteczną kontrolę wyników podejmowanych działań biznesowych. Brak odpowiednich narzędzi do pomiaru efektywności to jedna z największych bolączek kadry zarządzającej. Dzięki informatyzacji pracy w firmie możliwy jest szerszy i znacznie łatwiejszy nadzór nad realizowanymi procesami. Złożone metody raportowania pozwalają na rzetelną analizę w mikro- i makroskali, której przeprowadzanie w sposób „ręczny” zajęłoby często wiele tygodni.
Dzięki temu możliwe jest bieżące i okresowe nadzorowanie wyników podejmowanych działań. Każda zmiana w strategii przedsiębiorstwa może być skrupulatnie analizowana, a uzyskane wyniki pozwalają na szybką reakcję – doinwestowanie obiecujących gałęzi przedsiębiorstwa lub szybkie wycofanie się z nierentownych przedsięwzięć, zanim zaczną generować straty na tyle poważne, że mogłyby zagrozić stabilności finansowej organizacji.
- Ilość danych generowanych przez współczesne firmy jest ogromna – żaden człowiek nie jest w stanie ich ogarnąć bez pomocy wyspecjalizowanych narzędzi. A to na ich podstawie podejmowane są przecież kluczowe decyzje biznesowe – tłumaczy specjalista z HDF Polska.

Zarządzanie wiedzą

Mówiąc o współczesnych uwarunkowaniach ekonomicznych, specjaliści coraz częściej używają pojęcia gospodarki opartej na wiedzy. W dzisiejszym świecie coraz większą wartość ma bowiem informacja, która stanowi podstawę dla podejmowania jakichkolwiek decyzji. Systemy informatyczne umożliwiają skuteczne gromadzenie i przetwarzanie danych niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno dotyczących jego samego, jak i otoczenia, w którym egzystuje. Szeroki wgląd w procesy zachodzące wewnątrz organizacji umożliwia kadrze zarządzającej podejmowanie trafnych decyzji biznesowych, w których coraz większą uwagę przywiązuje się do kapitału niematerialnego. Systemy informatyczne pozwalają na gromadzenie niezbędnej wiedzy i przekazywanie jej pomiędzy różnymi działami czy poszczególnymi pracownikami. Jest to niezwykle ważne w odniesieniu do współczesnych warunków rynkowych, w których walka konkurencyjna oparta jest o informację, doświadczenie i innowacyjność.
Zarządzenie wiedzą jest bardzo istotnym elementem ogólnego podejścia do zarządzania firmą, szczególnie w takich sektorach jak nowoczesne technologie czy finanse. Transfer informacji na temat nowych rozwiązań czy sytuacji rynkowej jest kluczowy w realizacji strategii biznesowej przedsiębiorstwa – utrata kapitału intelektualnego może nieść bowiem znacznie poważniejsze skutki niż ubytek w aktywach materialnych.

Dynamiczny rozwój rynku usług IT dla biznesu sprawił, że dostępny jest szeroki wachlarz możliwości wykorzystania technologii informacyjnych w przedsiębiorstwach różnych sektorów i różnej wielkości. Wielość możliwości często jednak prowadzi do trudności z podjęciem właściwej decyzji co do wyboru rozwiązania, które będzie odpowiednio wspierało prowadzone przez firmę działania. Przed przystąpieniem do wdrożenia należy dokładnie przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa i wskazać te aspekty działalności, na poprawie których najbardziej zależy kadrze zarządzającej. Następnie, w porozumieniu z działem IT firmy, można przejść do wyboru rozwiązania odpowiedniego pod względem technicznym. Tylko odpowiednie połączenie technologii i strategii biznesowej przyczyni się bowiem do właściwej realizacji celów, jakie stawia przed sobą przedsiębiorstwo.


O firmie:
HDF Polska od wielu lat zajmuje się wdrażaniem rozwiązań informatycznych, wykorzystujących techniki automatycznej identyfikacji (kody kreskowe i technologię RFID). Firma oferuje wykonanie i wdrożenie dedykowanego systemu informatycznego, dostosowanego do indywidualnych wymagań zamawiającego. W jej ofercie znajdują się także specjalistyczne programy licencyjne, takie jak HDF Labels czy Generator Kodów Kreskowych. Z rozwiązań HDF korzystają zarówno podmioty z sektora MŚP, jak i największe korporacje działające na terenie naszego kraju. Strona internetowa: www.hdf.com.pl



POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę