Preparaty z soi i czosnku wypełniają półki sklepów ze zdrową żywnością, a nawet zwykłych sklepów spożywczych, lecz naukowcy będą dopiero musieli udowodnić, że wszystkie te pigułki, proszki i kapsułki mają działanie lecznicze.
Spożywanie czosnku i soi może mieć dobroczynne skutki dla serca, lecz nie jest do końca jasne, jakie ich składniki to powodują. Taki jest wynik dwudniowej konferencji w tej sprawie, która odbyła się w Bethseda w stanie Maryland. Wyniki badań w tym zakresie mogą być szczególnie interesujące dla kobiet.Ostatnio stwierdzono, że kuracja hormonalna może zwiększyć ryzyko zapadania na choroby serca i nowotwory, w związku z czym zaproponowano niefarmakologiczną alternatywę w postaci soi. Muszę powiedzieć, że w większości dziedzin mamy ciągle zbyt wiele pytań bez odpowiedzi, więc nie mógłbym ze zbytnim przekonaniem zalecić żadnego konkretnego preparatu – powiedział na konferencji dr Curt Furberg z Wake Forest University w Północnej Karolinie.
Naukowcy poinformowali, że w chwili obecnej prowadzi się wiele obiecujących badań, lecz na ich ostateczne wyniki trzeba będzie poczekać kilka lat. Czołowi botanicy, obradujący pod auspicjami Krajowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi, stwierdzili, iż proponowane preparaty bardzo różnią się od siebie pod względem zawartości, a niektóre mogą mieć nawet postać nieprzyswajalną dla organizmu. Dostępne wyniki badań klinicznych nie są w stanie odpowiedzieć na ważne pytania odnośnie leczniczego oddziaływania czosnku na system serca i naczyń – powiedział na spotkaniu Christopher Gardner ze Stanford University w Kalifornii.
Informowano, że kwasy żołądkowe i gorączka mogą niszczyć niektóre aktywne składniki czosnku, a ponadto skład chemiczny czosnku z różnych zbiorów bardzo się różni. Jeśli idzie o soję, pewne badania sugerują, że może ona obniżać ciśnienie krwi, a być może nawet poziom cholesterolu, lecz preparaty sojowe bardzo się różnią i nie ma pewności, że w badaniach porównywano te same preparaty.
W badaniach wykorzystuje się obserwacje, że współczynnik zachorowalności na choroby serca i pewne nowotwory, zwłaszcza na raka piersi, jest znacznie niższy w Chinach i w Japonii, gdzie ludzie jedzą dużo soi. Nie musi to się sprawdzać w przypadku oferowanych w handlu preparatów, bowiem kiedy porównuje się Azję i Stany Zjednoczone, porównuje się ludzi, którzy jedzą soję przez całe życie, z ludźmi, którzy zażywają pigułki sojowe.
Miejmy nadzieję, że czosnek w pigułce ma jednak właściwości lecznicze i nasze pieniądze nie poszły na marne. Nitroglicerynę również stosowano przez długi okres czasu nie wiedząc co tak naprawdę jest czynnikiem rozszerzającym naczynia krwionośne.