W związku z wystąpieniem na terenie całej Polski dużych strat w oziminach na skutek wymarznięcia upraw wojewódzkie izby rolnicze apeluje do producentów rolnych o jak najszybsze informowanie o tym fakcie burmistrzów i wójtów wnioskując o powołanie komisji gminnych do szacowania strat.
Jak zaznacza Lubuska Izba Rolnicza producenci rolni , u których wystąpiły wymarznięcia, i którzy nie zamierzają skorzystać z pomocy, proszeni są, mimo to, o występowanie do władz gminnych z informacją o stratach, dzięki temu mogą pomóc rolnikom, którzy z tej pomocy chcą skorzystać .
Rolnicy, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania w uprawach rolnych, oszacowane przez komisje powołane przez Wojewodę - wyniosą średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej (w stosunku do produkcji z 3 lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody, albo 3 lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły szkody z pominięciem roku o wielkości produkcji najwyższej i najniższej) będą mogli ubiegać się o preferencyjny kredyt klęskowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej.
W przypadku gdy w gospodarstwie rolnym prowadzona jest produkcja roślinna i zwierzęca, niezależnie od tego czy szkody wystąpiły wyłącznie w uprawach, dla celów ubiegania się o kredyt preferencyjny poziom szkód musi być wyższy niż 30 proc. średniej rocznej produkcji danego rolnika, tj. w zakresie produkcji zwierzęcej i roślinnej.
Natomiast w przypadku posiadania przez rolnika gruntów w kilku gminach, komisja powołana przez Wojewodę dokonuje oszacowania szkód w skali całego gospodarstwa rolnego.
Jak informuje LIR zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa, w przypadku szkód w uprawach powstałych do 20 maja, wymagających zaorania, poziom szkód ustala się uwzględniając utratę plonów danej uprawy na poziomie 40%. Poszkodowani rolnicy, spełniający powyższe warunki, mogą również ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów oodraczanie terminu płatności składek z tytułu ubezpieczenia w KRUS, rozkładania ich na dogodne raty, a także umarzania w całości lub części bieżących składek na indywidualny wniosek rolnika, odraczanie płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych do Agencji Nieruchomości Rolnych oraz ulgi w podatku rolnym udzielane przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast.
Pomoc w spłacie zobowiązań wobec KRUS, ANR oraz urzędów gmin jest udzielana w formie pomocy de minimis. Decyzję zaś o uruchomieniu innych form pomocy podejmuje Minister Rolnictwa po oszacowaniu rozmiaru wystąpienia szkód.
9577092
1