Ptak_Waw_CTR_2024

Czas na ministerialne działania

5 stycznia 2016
Przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu  Protestacyjnego Rolników i Producentów Wieprzowiny 19 marca w siedzibie resortu rolnictwa W Warszawie spotkali się Ministrem Rolnictwa Markiem Sawickim, aby porozmawiać o aktualnej sytuacji na rynku wieprzowiny i działaniach MR i RW związanych  z łagodzeniem skutków wykrycia na terenie Polski dwóch przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń . Rolnicy bowiem czekają  na szybkie rozwiązanie problemu skupu nadwyżek trzody chlewnej w strefie buforowej.

     


Minister zapowiedział wprowadzenie przepisów ułatwiających odbieranie zwierząt od hodowców i zezwalających na ubój świń w gospodarstwie na użytek własny. Szef resortu rolnictwa zapowiedział też zwiększenie skupu świń w strefie zakażonej  i  podał informacje , ze mięso nie będzie znakowane. Ponadto zapowiedział zbudowanie systemu ubezpieczeń od spadku cen rynkowych .
Zdaniem członków Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego propozycje ministerialne łagodzą sytuacje na rynku trzody chlewnej , ale jej nie rozwiązują , ponieważ minister nie przedstawił żadnych propozycji dotyczących rekompensat utraconych zysków z tytułu spadku cen żywca  przez rolników poza strefą buforową .
Poniżej prezentujemy pismo Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego  skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawierające propozycje działań , które pomogą rozwiązać trudna sytuacje na rynku trzody chlewnej w Polsce
 
Szanowny Panie Ministrze,
W związku z tym, iż embargo ze strony Rosji i innych rynków światowych dotyczące Unii Europejskiej praktycznie stosowane jest do rynku polskiego potrzebne są nadzwyczajne działania i rozwiązania.
Przyjmujemy z zadowoleniem ostatnie decyzje Komisji Europejskiej dotyczące zmniejszenia strefy zapowietrzonej i ograniczenia jej do stanu faktycznego zagrożenia, co powinno pozytywnie wpłynąć na zachowanie się rynku mięsa wieprzowego.
W związku z tym, iż zdarzają się również przypadki udokumentowane, iż obszar Unii Europejskiej opuszczają dostawy wieprzowiny z krajów członkowskich UE np. Austrii, również daje to podstawę do podjęcia działań przez Rząd RP.
W imieniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników zwracamy się, zatem do Pana Ministra z następującymi wnioskami:
1. Podjęcie działań w celu zastosowania przez Unię Europejską sankcji dla krajów i organizacji handlowych, które dogadują się ponad interesami wspólnoty europejskiej.
2. Wprowadzenie przez stosowne zarządzenia na terytorium RP zasady, iż sieci handlowe funkcjonujące na terenie Polski będą zobowiązane do zakupu asortymentu mięsnego – wieprzowiny w proporcji, co najmniej 70% obrotów handlowych mięsem wieprzowym w tych sieciach – gwarantuje to wykonanie zasady, iż mięso wieprzowe produkowane na terenie RP jest wolne od wirusa afrykańskiego pomoru świń.
3. Wprowadzenie na czas wychodzenia z kryzysu rynku mięsa wieprzowego ceny minimalnej na poziomie nie mniejszym niż 5,50 zł /kg żywca, pozwoli to zapobiec spekulacyjnym działaniom na rynku wieprzowiny różnym podmiotom gospodarczym, a tym samym odciąży budżet Państwa i da gwarancję, iż środki przeznaczone na zwalczenie skutków pomoru afrykańskiego świn będą mogły być faktycznie wykorzystane zgodnie z celami.
4. W przypadku wprowadzenia ceny minimalnej zastosować ją, jako średnią cenę rekompensaty dla rolników, którzy ponieśli udokumentowane straty w wyniku załamania się rynku wieprzowiny, zarówno w strefie zapowietrzonej jak i na terenie całego kraju.
5. Zastosowanie ceny minimalnej daje możliwość wyrównania rolnikom różnicy między zafakturowaną ceną sprzedaży, a ceną opłacalną przy rozliczeniach udokumentowanych fakturą.
6. Wprowadzenie ceny minimalnej powinno zdyscyplinować podmioty handlowe i skupowe do jej stosowania, a w przypadku jej niestosowania rolnik otrzymywałby tę różnicę od wyznaczonej przez Państwo instytucji finansowej, natomiast podmioty handlowe i skupowe poprzez system Urzędu Skarbowego tę różnice odprowadzałyby do budżetu Państwa, jako nieuzasadnione przychody.

Zwracamy się również do Pana Ministra o wprowadzenie zasady szerokiego dialogu i partnerstwa w tej sytuacji kryzysowej na rynku wieprzowiny.
Domagamy się, aby negocjacje zarówno wewnątrz Polskiego Rządu jak i w Unii Europejskiej odbywały się z ustaloną ze Związkami Zawodowymi Rolników i Samorządem Rolniczym reprezentacją minimum 3-osobową uczestnicząca we wszystkich formach negocjacji, a nie w sposób wybiórczy.
Z poważaniem
Komitet Protestacyjny Krajowy Związek Rolników, Rolników i Producentów Wieprzowiny Kółek i Organizacji Rolniczych
Paweł Augustyn Władysław Serafin - Prezes
Michał Cieślak Mirosław Surowiec – Wiceprezes
Stanisław Anders Aleksander Olejniczak – Przedstawiciel
KZRKiOR Wielkopolska
Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona Związek Zawodowy Rolników Ojczyzna
Józef Juszkiewicz – Wielkopolska Mariusz Gołębiewski


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę