Radę Gminy maja do 31 marca czas na podjęcie uchwały o wyrażeniu bądź nie wyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego na rok 2013. Nie podjęcie żadnej uchwały przez Radę Gminy, posiadającej w statucie wyodrębnione jednostki pomocnicze samorządu terytorialnego - sołectwa, stanowi złamanie prawa.
Fundusz sołecki są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Jego wysokość uzależniona jest od zamożności gminy.
Jak czytamy wydanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ,,Poradniku Funduszu Sołeckiego’’ pomysł na utworzenie funduszu sołeckiego mogą zgłosić radni oraz wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta). Dlatego też sołtysi i mieszkańcy sołectw, którzy chcieliby utworzenia funduszu sołeckiego powinni w tej sprawie zwracać się do radnych gminy (lub do wójta, burmistrza prezydenta miasta).
Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.
Fundusz sołecki jest częścią budżetu gminy, dlatego to wójt dysponuje pieniędzmi funduszu sołeckiego, jednak także od aktywności mieszkańców, sołtysa i radnych zależy, kiedy (w którym miesiącu danego roku) urząd gminy uruchomi pieniądze i zakupi towary lub usługi ujęte we wniosku.