Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czas na biojodis

13 czerwca 2006

Biojodis to płynny organiczny preparat poprawiający właściwości gleby, który ułatwia rośliną przyswajanie składników mineralnych. Produkowany jest na bazie ekstraktu biohumusu płynnego, ulepszonego biologicznie aktywnym jodem z biotransformatorami i mikroelementami.

Biologicznie aktywny jod działa w nim jako swoisty sterylizator i katalizator, albowiem jod wchodzi w skład sekwencji białkowych tyrozyny, pochodnej aminokwasów. Aminokwasy są ważnym składnikiem białek roślinnych. Brak jednego z aminokwasów prowadzi do zaburzeń w czynnościach życiowych roślin, powodując trudności w przyswajaniu składników odżywczych .

Biojodis we wrześniu 2004 r. certyfikat uprawniający do szerokiego zastosowania w uprawach rolniczych na terenie UE nr. rej. 041058P. Natomiast w lipcu 2005 Biojodis uzyskał świadectwo kwalifikacyjne Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach zezwalające do stosowania w rolnictwie pod numerem NE/34/2005.

Aktywny Biojodis wzmacnia system immunologiczny rośliny i pomaga w ochronie przed chorobami, oraz wpływa na rozwój systemu korzeniowego, przez co roślina staje się bardziej odporna na nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Intensywny wzrost roślin uprawnych pozwala wygrać konkurencję z chwastami, przez co można zmniejszyć dawki herbicydów o 20%. Bakteriocydyniczne i sterylizujące właściwości bioaktywnego jodu pomagają przekształcić i wspomóc fungicydy. Dzięki temu można zmniejszyć o 20% dawki fungicydów, jednocześnie nie zmniejszy się ich skuteczności. Biojodis ze względu na swoją budowę biochemiczną, bardzo zbliżoną do składu obornika, jest szybko przyswajalny przez rośliny, a efekty widoczne są już po 7-10 dniach od zastosowania . Preparat szczególnie dobre efekty przyniósł w produkcji brokułu, kalafiora, cebuli, buraczków, marchwi, ziemniakach, zbóż, kukurydzy, rzepaku, buraków cukrowych, pomidorach, ogórkach, sadach jabłoniowych , wiśniowych, truskawkach, gdzie zwiększyły się plony do 15-20%, a przypadku roślin strączkowych o 40%, słonecznika i rzepaku 25%, pomidorów o 20%.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę