Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Cukier - i tu Grad wymiata

19 października 2009
Po tym, jak pisaliśmy o firmach skupiających za grosze (dosłownie) akcje Krajowej Spółki Cukrowej dochodzą wieści o ciekawych ruchach kadrowych w zarządzie tej spółki. Okazuje się że niedawno bezpartyjnego fachowca - Marcina Lewandowskiego, od siedmiu lat zajmującego się handlem, marketingiem i logistyka zastąpi działacz Platformy Obywatelskiej z Siedlec. Skądś znamy to powiedzenie - fachowiec, ale bezpartyjny. Lewandowski stracił pracę podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy zwołanego przez ministra skarbu - Aleksandra Grada (PO). Z cukrowej spółki odchodzą też Jerzy Jasiński - członek zarządu Stanisław Kalinowski - wiceprzewodniczący rady nadzorczej oraz Kazimierz Łoś - członek rad.

Kto pozostał? Prezes zarządu - Marcin Kulicki, który jeszcze rok temu był jednym z liderów PO także w Siedlcach. Przeciwko czystkom w zarządzie KSP głośno protestuje Jan Wyrowiński - senator PO podkreślając, że w spółkach skarbu państwa powinna decydować kompetencja, czyli umiejętności i doświadczenie. W tym roku zysk KSP S.A. ma wynieść 500 mln zł. Jeszcze w roku ubiegłym spółka ponosiła straty rzędu 180 mln zł. Nieśmiało pytamy - jeśli tak się stanie, to czyja w tym będzie zasługa? Czy aby nie w dużej części usuniętego Lewandowskiego? A co ze spółką? Po likwidacji linii produkcyjnych w Lublinie, Łapach i Brześciu Kujawskim w skład KSP wchodzi dzisiaj 18 tzw. oddziałów, w tym siedem produkcyjnych i 11 nieprodukcyjnych.

Kiedyś nasz kraj był potęgą w produkcji cukru. Liczba cukrowni, potencjał eksportowy zawsze był duży. Załatwiła nas limitami i ograniczeniami Unia. Sami dokończyliśmy dzieła prywatyzacją. Teraz lekiem na wszystkie zło ma być produkcja bioetanolu właśnie z buraków cukrowych. Czy ktoś słyszał o wdrożeniu tego pomysłu do przemysłu? Jeśli tak - to prosimy o podanie nazwy i adresu takiej cukrowni.

Czy po tym co się dzieje w polskim cukrownictwie trzeba się dziwić, że ktoś chce kupować akcje cukrowni dosłownie za grosze, bo na tyle wycenia wartość nagromadzonego w zakładach złomu? Na koniec - wiadomość nieco krzepiąca: od 1 października br. cena referencyjna (minimalna) dla producentów w Unii Europejskiej za tonę cukru i buraka cukrowego ma wynosić odpowiednio 404,4 euro i 26,29 euro. A jeszcze we wrześniu br. było 541,5 euro oraz 27,83 euro.





POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę