Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz większa produkcja mleka na świecie

5 stycznia 2016
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, w I kwartale br. światowe ceny przetworów mleczarskich obniżyły się od 3 do 8 proc. w relacji rocznej. Było to przede wszystkim spowodowane znacznie wyższą niż w ubiegłym roku produkcją mleka . W Unii Europejskiej w styczniu dostawy surowca do mleczarni zwiększyły się o 2,7 proc., choć już w lutym prawdopodobnie dynamika ta nieco obniżyła się ze względu na duże mrozy. Według prognoz Rabobanku w I półroczu skup mleka przewyższy poziom ubiegłoroczny o około 1,7 proc.. Prawdopodobnie przełoży się to na duży wzrost eksportu przetworów mleczarskich, który już w IV kwartale ub. r. był o 16 proc. wyższy niż w IV kwartale 2010 roku.

W Stanach Zjednoczonych w styczniu br. produkcja zwiększyła się o 3,4 proc. w relacji rocznej, głównie za sprawą Kalifornii (przyrost o prawie 7 proc.). Wysokie ceny skupu mleka, spadające koszty produkcji oraz łagodna zima przełożyły się na dynamiczny wzrost wydajności mlecznej krów. Samo pogłowie było jedynie o 0,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oczekuje się, że w kolejnych miesiącach wysoka dynamika wzrostu produkcji nieznacznie wyhamuje i, podobnie jak w UE-27, w I półroczu produkcja mleka będzie o około 1,9 proc. wyższa w relacji rocznej.
Jeszcze większe przyrosty odnotowano w rejonie Oceanii. Według wstępnych danych w Nowej Zelandii w styczniu dostawy mleka zwiększyły się o 9 proc. r/r, co pozwoliło na wzrost eksportu przetworów mleczarskich o prawie 27 proc. w relacji rocznej. W Australii produkcja była o prawie 6 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, ale ze względu na umocnienie australijskiego dolara eksport nadal jest niższy niż przed rokiem.
Z kolei w Argentynie w styczniu br. odnotowano aż 13 proc. wzrost podaży mleka i 19 proc. wzrost wolumenu eksportu.
Wśród czołowych światowych eksporterów przetworów mleczarskich jedynym państwem, w którym w styczniu odnotowano spadki produkcji, była Brazylia. Według danych Rabobanku, w pierwszym miesiącu br. produkcja zmniejszyła się o około 1 proc. w relacji rocznej. Wpływ na to miały zarówno wysokie koszty produkcji, jak i susza, która nawiedziła południe kraju na początku roku. Niska podaż surowca, umocnienie brazylijskiej waluty oraz silny popyt na rynku wewnętrznym przyczyniły się do wzrostu importu przetworów mleczarskich o 38 proc. w relacji rocznej.
Wysoka produkcja mleka na świecie, pomimo dobrej sytuacji gospodarczej w krajach należących do czołówki importerów przetworów mleczarskich, prawdopodobnie w najbliższych miesiącach przełoży się na spadek cen skupu mleka, w tym także w Polsce. Niemniej nie oczekujemy, aby powtórzyła się sytuacja z 2008 i 2009 roku.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę