Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz więcej tegorocznych warzyw i owoców

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że na rynkach hurtowych zwiększa się podaż warzyw pochodzących z tegorocznych zbiorów. Młoda kapusta według danych monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa (17 maja) na rynku hurtowym w Broniszach była dostępna w cenach 2,00-2,50 zł/sztukę. Za młodą cebulę płacono natomiast od 4,00 do 5,00 zł/kg. Oczekuje się, że w kolejnych tygodniach ceny te będą obniżać się wraz ze wzrostem wolumenu sprzedaży tych warzyw.

Ogólną tendencję spadkową cen widać w przypadku ogórków i pomidorów spod osłon, choć te w ostatnich tygodniach charakteryzują się pewnymi wahaniami i dość wysokim poziomem jak na tę porę roku. Kilogram pomidorów krajowych spod osłon na podwarszawskim rynku w połowie maja kosztował 4,95-6,30 zł, czyli o 1,20-1,35zł/kg mniej niż tydzień wcześniej. W analogicznym okresie w roku poprzednim cena tych warzyw kształtowała się na poziomie o 0,95-1,30 zł/kg niższym. Ceny szklarniowych ogórków krótkich w relacji rok do roku wzrosły natomiast o 2,00 zł/kg, do 4,00-4,50 zł/kg.
Mniejsze zmiany cenowe obserwowane są natomiast w przypadku warzyw "`starych"'. Ceny cebuli białej, czy też buraków ćwikłowych na wielu rynkach od co najmniej kilku tygodni utrzymują się na niezmienionym i niskim poziomie. Niemniej w ostatnich dwóch tygodniach widoczny był np. wzrost cen marchwi, za którą w Broniszach w ubiegłym tygodniu trzeba było zapłacić 0,80-1,20 zł/kg, czyli o 0,15-0,20 i 0,30-0,50 zł/kg więcej niż odpowiednio tydzień i dwa tygodnie wcześniej.
Pojawienie się na rynku nowalijek spowodowało obniżenie się cen pieczarek. Sprzedający, w zależności od rynku hurtowego oferują je w cenach od 4,00-6,00 zł/kg, czyli o nawet o 1,00 zł/kg niższym niż przed dwoma tygodniami.
Dość zmienna sytuacja występuje na rynku jabłek. Ich ceny od jakiegoś czasu wahają się, czego bezpośrednią przyczyną, wskazywaną przez wielu ekspertów rynkowych, jest zmienny popyt na rynkach zagranicznych, szczególnie w Rosji. Średnia cena jabłek deserowych w skupie prowadzonym przez Spółdzielnie Ogrodnicze w dniach 15-16 maja br. wynosiła 1,62 zł/kg, i była o 0,02 zł/kg wyższa niż przed tygodniem, ale aż o 0,12 zł/kg niższa niż miesiąc wcześniej. Oczekuje się, że ceny jabłek w kolejnych tygodniach będą wzrastać, co uwarunkowane będzie czynnikami sezonowymi.
Niemniej, z uwagi na wysokie zapasy, wzrost ten może nie być aż tak znaczny. Rozbudowa infrastruktury przechowalniczej w kraju w ostatnich latach powoduje, że sprzedaż jabłek przez ich producentów może rozkładać się bardziej równomiernie w ciągu całego sezonu, co też ma swój udział w ograniczaniu sezonowych wzrostów cen jabłek.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę