Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz więcej rolników decyduje się na używanie kwalifikowanego materiału siewnego

5 stycznia 2016
Siewy zbóż ozimych w pełni. Tam gdzie się dało wjechać ziarno już wschodzi. Gorzej jest na podmokłych terenach. Ale to nie jedyny powód do narzekania. W tym roku trudno o dobrej jakości materiał siewny, nawet jeżeli został kupiony w centrali.

Andrzej Szczepański - Pomaski Wielkie: "Nigdy nie było tak, że podkiełkowane zboże się trafiało w materiale kwalifikowanym, a w tym roku jest. Nawet zwracałem uwagę w centrali, że ten materiał nie jest taki jak powinien być, ale oni mówią, że nie poradzą nic na to, że pogoda."

Ale zdaniem rolników i tak bardziej opłaca się zapłacić za materiał kwalifikowany niż przygotowywać ziarno do siewu samemu.

Andrzej Szczepański - Pomaski Wielkie: "Policzyć koszty czyszczenia swojego zboża, zaprawiania to niewielka wychodzi różnica a plony na pewno są lepsze."

Marek Niestępski - Bobino Grzybki: "Raz, że chcę zmienić w tej chwili na nowsze odmiany no i wezmę kwalifikant jest pewne że wschody będą dobre."

Rolnicy, którzy używają materiału siewnego mogą ubiegać się o pomoc z programu de minimis. Do wykorzystania jest 7,5 tysiąca euro w ciągu trzech lat.

Bartłomiej Kulisz - ARR: "Rolnicy doskonale wiedzą, że postęp biologiczny przy obecnych warunkach klimatycznych jest możliwy przy odpowiednim materiale siewnym, odpowiedniej agrotechnice."

Wnioski o przyznanie dotacji można będzie składać w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego od 15 stycznia. Dokumenty złożone wcześniej zostaną rozpatrzone odmownie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę