Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz trudniej o pomocnika do gospodarstwa

25 kwietnia 2006

Właściciele gospodarstw robią co mogą, by zatrzymać u siebie pracowników. Niestety, mogą im zapłacić znacznie mniej niż farmerzy z Anglii czy Irlandii. Większości polskich pracodawców nie stać na znaczące podwyżki płac.

- Jak tak dalej pójdzie, to żeby znaleźć pracownika, trzeba będzie zamieszczać ogłoszenia w Londynie - żartuje Cezary Zawiślak, współwłaściciel fermy drobiu z Serocka. - Mnie też ubyło parę osób. Nie dopytywałem o powody, ale wiem, że kto może wyjeżdża do pracy na Zachód. Musimy robić wszystko, aby ich zatrzymać. Jedynym sposobem jest podniesienie płac.

- W styczniu podniosłem płace o prawie dwadzieścia procent, a i tak dwóch pomocników zrezygnowało z pracy i wyjechało do Irlandii - mówi gospodarz z okolic Chełmna, specjalizujący się w produkcji mleka. - Przed wyjazdem zapytałem ich, ile musiałbym im zapłacić, żeby zostali. Dowiedziałem się, że tam dostaną co miesiąc - w przeliczeniu na złotówki - pięć tysięcy na rękę! Nie wiem, czy kiedykolwiek będę mógł pracownikom aż tyle zaproponować.

Gospodarz z powiatu inowrocławskiego także zajmuje się produkcją mleka. Dziewięć miesięcy temu pierwszy z jego pracowników wyjechał do Anglii. - Drugi zwolnił się pięć miesięcy później i choć tłumaczył, że znalazł pracę w Bydgoszczy wiem, że pojechał na angielską farmę - twierdzi rolnik, który od wielu miesięcy bezskutecznie szuka nowych pracowników. - Na ogłoszenia w prasie wydałem już majątek. Zamieściłem też informację w Internecie, ale odzew jest niewielki. Czasami ktoś zadzwoni i zapyta o płacę. Podnoszę stawki, ale wciąż chętnych brak. Doszedłem już do 1800 złotych na rękę! Daję pokój, wyżywienie... Czy to mało? Potrzebuję ludzi z doświadczeniem, do obsługi dojarek i nowoczesnych maszyn, ale nawet nie mam komu przedstawić swoich oczekiwań.

- Ogłoszenia daję od ponad roku i teraz nie mam już żadnych oczekiwań wobec kandydatów na pracowników - twierdzi inny rolnik, zajmujący się produkcją trzody. - Mogą nie mieć żadnego doświadczenia w pracy w chlewni, byleby tylko zgłosiły się osoby uczciwe i nie nadużywające alkoholu.

Z kraju wyjeżdżają najlepsi pracownicy. - W naszych gospodarstwach nauczyli się obsługi nowoczesnych maszyn, dzięki nam wyspecjalizowali się w produkcji zwierzęcej i jadą tam, gdzie więcej płacą - żalą się gospodarze. - Jak tak dalej pójdzie, to w Polsce zostaną tylko nieudacznicy, których trzeba będzie przez cały czas nadzorować.

- Pracowników gospodarstw mogą zatrzymać w kraju tylko godziwe zarobki - mówi Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa UW w Bydgoszczy. - Niestety koszty produkcji w polskich gospodarstwach rolnych są wysokie i ciągle rosną. Drożeją nawozy, paliwo... Dochody naszych gospodarzy są niższe niż farmerów z Zachodu. Trudno naszym rolnikom konkurować z angielskimi, więc ich pracownicy uciekają na Zachód. Tu chodzi tylko o pieniądze.

Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego szukający pracowników do gospodarstw specjalistycznych (zajmujących się najczęściej produkcją mleka lub trzody) proponują od 800 do 2000 zł brutto. Agronom lub zootechnik może otrzymać o tysiąc złotych więcej niż osoba z wykształceniem podstawowym albo zawodowym. W Anglii lub Irlandii pracownik farmy specjalistycznej (z co najmniej rocznym doświadczeniem zawodowym) może otrzymać od 4 do 7 euro za godzinę, lub 800-1500 euro miesięcznie. Zachodni pracodawcy nie wymagają już - tak jak jeszcze rok temu - by każdy pracownik z Polski znał język angielski choćby w stopniu komunikatywnym. Wystarczy im, że w grupie Polaków znajdzie się jeden, który będzie mógł przetłumaczyć współpracownikom polecenia pracodawcy.


POWIĄZANE

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę