Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Coraz trudniej o kredyt w euro

5 stycznia 2016
Koniec roku przyniósł zwiększone zainteresowanie kredytami w euro, tymczasem banki ograniczają ich dostępność. Analitycy radzą składać jednocześnie wnioski o kredyt w euro oraz w złotych, lecz przestrzegają przed ryzykiem kursowym.

Jak podał Home Broker, kredyty w euro oferuje 13 banków. Jednak PKO BP zapowiedział wycofanie się z kredytowania w euro, mBank i Multibank zaostrzyły wymagania dotyczące wkładu własnego przy dużych kredytach, oczekując wkładu własnego w wysokości 15 proc.

"Wnioski o kredyt w euro leżą w bankach w długich kolejkach i zapewne wiele z nich nie zostanie rozpatrzonych przed końcem roku. Gdyby z jakiegoś powodu bank odmówił finansowania, możemy nie zdążyć złożyć kolejnego wniosku o kredyt przed wejściem w życie tzw. rekomendacji S, która utrudni wzięcie kredytu" - powiedział PAP analityk Home Brokera Arkadiusz Rojek.

Dodał, że radzi osobom, które starają się o kredyt w euro, aby asekuracyjnie złożyły też wniosek o finansowanie w złotych. Może się bowiem okazać, że kredytu w euro po prostu nie dostaną.

"Muszą wtedy tylko pamiętać, aby ten drugi wniosek złożyć w innym banku, bo nie można w jednym banku ubiegać się o dwa kredyty" - powiedział PAP Rojek.

Od 1 stycznia, zgodnie z rekomendacją S, banki będą musiały liczyć zdolność kredytową przy założeniu, że okres kredytowania jest nie dłuższy niż 25 lat, a rata kredytowa nie będzie mogła stanowić więcej niż 42 proc. dochodu netto. Według szacunków Home Brokera, dla kredytu na 35 lat zmniejszy to zdolność kredytową o 26 proc. dla zarabiających poniżej średniej krajowej (dziś w ich przypadku rata nie może stanowić więcej niż 50 proc. dochodu netto) oraz nawet o 43 proc. w przypadku zarabiających powyżej średniej (obecnie obowiązuje ich ograniczenie wysokości raty do 65 proc. dochodu).

Analitycy przypominają też o ryzyku kursowym. "Kursy walutowe podlegają istotnym wahaniom i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będą się kształtowały w przyszłości" - powiedział PAP główny analityk Expandera Paweł Majtkowski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę