Copa-Cogeca wraz z głównymi przedstawicielami sektora biopaliw sprzeciwia się nowym planom Komisji Europejskiej dotyczącym biopaliw.
Copa-Cogeca wraz z głównymi przedstawicielami przemysłu biopaliwowego z UE wyraziła silniejszy sprzeciw wobec planów Komisji Europejskiej dotyczących narzucenia wskaźników iLUC oraz ograniczenia do 5% zastosowania upraw żywieniowych do produkcji biopaliw
ostrzegając, że te fundamentalne zmiany z polityce biopaliwowej wywrą znaczny wpływ na biogospodarkę, zatrudnienie oraz przyszłe inwestycje w sektor biopaliw.
We wspólnym piśmie do Komisji Europejskiej kluczowi przedstawiciele unijnego przemysłu biopaliwowego ukazują, że fundamentalne zmiany w europejskiej polityce biopaliwowej doprowadzą do utraty zaufania wobec sposobu podejmowania decyzji w UE oraz wpłyną
negatywnie na przyszłe inwestycje w sektor paliw UE oraz na biogospodarkę. "Bez stabilnych ram politycznych nie można oczekiwać żadnych przyszłych inwestycji w zaawansowane biopaliwa w Europie", ostrzegali.
Unijny sektor biopaliw poczynił inwestycje na kwotę 14 miliardów Euro. Oprócz tego szacuje się,że 100.000 obywateli Unii znajduje zatrudnienie w sektorze.
Ponadto podkreślili, że decyzje Komisji Europejskiej sprawią, że UE nie osiągnie swoich celów 2020, zwłaszcza w ramach dyrektywy w sprawie jakości paliw oraz obniży zaufanie inwestorów do unijnej polityki. Co więcej, zakwestionowali oni dokładność i wiarygodność oceny skutków przeprowadzonej przez Komisję.
- Wszelkie propozycje muszą budzić zaufanie inwestorów oraz nie mogą zagrażać osiągnięciu celów na rok 2020, które zostały ustanowione w aktualnie obowiązujących politykach.Apelujemy, aby Komisja zrewidowała swoje propozycje i ocenę skutków. W przeciwnym wypadku unijna strategia dążąca do gospodarki opartej na bioproduktach może się załamać- Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
powiedział.
Copa-Cogeca uważa, że biopaliwa zapewniają wiele korzyści takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie zależności energetycznej oraz tworzą miejsca pracy na obszarach wiejskich. Współprodukty wytwarzane zgodnie z restrykcyjnymi zasadami certyfikacji obniżają presję wywieraną na grunty poza Unią związaną z uprawami soi oraz pomagają w walce z wylesianiem na obszarach tropikalnych. Co więcej, 2% gruntów uprawnych UE zostało wyjęte zprodukcji w 2006 r. Ponadto mniej niż 3% gruntów rolnych UE jest wykorzystanych do produkcji biopaliw. Oczekuje się, że wnioski ustawodawcze zostaną oficjalnie opublikowane17 października.
5620030
1