Copa-Cogeca apeluje do eurodeputowanych o dalszą pracę nad wnioskami ustawodawczymi Komisji w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej i zachęca do intensyfikacji ostatniej tury negocjacji trójstronnych.
Dzięki wysiłkom poczynionym do tej pory, instrumenty, zwłaszcza te obejmujące dalszą ekologizację WPR, są bardziej realistyczne i praktyczniejsze. Ministrowie rolnictwa i Komisja również ciężko pracowali nad tymi aspektami.
- Oczywiście nie chcemy osiągnięcia porozumienia za wszelką cenę, aczkolwiek naszym zdaniem przeciąganie negocjacji poza czerwiec nie rozwiąże żadnego problemu. Opinie są znane. Teraz wszystkie strony muszą znaleźć kompromis. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia teraz, wypracowanie kompromisu może zająć lata, przez co niepewność jutra dotknie rolników oraz zwiększy się niestabilność polityczna. A ani rolnicy ani Europa tego nie potrzebują - mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca.
W związku z coraz większymi wahaniami na rynkach produktów rolnych i wzrastającymi kosztami produkcji, Copa-Cogeca podkreśla w liście skierowanym 6 czerwca do Parlamentu Europejskiego że potrzebujemy wydajniejszych narzędzi regulacji rynku oraz przypomniała, jak ważną rolę odgrywają spółdzielnie rolnicze pomagając rolnikom w uzyskaniu wyższych cen za ich produkty. Średnio, rolnicy uzyskują tylko 8% ceny bochenka chleba, dlatego też należy wzmocnić rolę organizacji producentów takich jak spółdzielnie rolnicze. Rozszerzenie listy produktów kwalifikujących się do uznania organizacji producentów w ramach reformy WPR stanowi krok we właściwym kierunku.
- Rolnictwo jest ważne nie tylko ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na żywność ma wzrosnąć o 70% do 2050 r. Dzięki niemu 26 mln osób znajduje zatrudnienie na obszarach wiejskich oraz dba o środowisko. Odegrało ono ważną rolę w procesie tworzenia Europy. Potrzebujemy decyzji w sprawie przyszłej WPR ,aby rentowny sektor rolno-spożywczy UE mógł świadczyć korzyści dla wszystkich – dodaje Pesonen.