Komitety Copa – Cogeca 29 stycznia wysłały list do głów państwa i rządów , w którym wzywa do utrzymania nakładów na rolnictwo w Unii Europejskiej na obecnym poziomie, ostrzegając, że dalsze cięcia zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu, wzrostowi zatrudnieniu na obszarach wiejskich, co ma kluczowe znaczenie w dobie kryzysu gospodarczego. Pismo zostało wysłane niedługo przed decyzją głów państw i rządów w sprawo przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020 (Wieloletnie Ramy Finansowe), która ma zapaść 7-8 lutego.
W liście Przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner oraz Cogeca Christian Pees podkreślają , że decyzja ta będzie miała istotny wpływ na zdolność UE do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, stabilności i zrównoważonej produkcji W związku z tym mamy nadzieję, że
nasze uwagi zostaną uwzględnione. Jesteśmy przekonani, że to dzięki Wspólnej Polityce Rolnej rolnictwo było niezmiernie ważną siłą stabilizującą w czasie ostatnich trudności ekonomicznych, zapewniając konsumentom bezpieczne dostawy żywności po rozsądnych cenach w czasie nasilonej niestabilności rynków. Sektor rolnictwa pozostaje ważnym źródłem zatrudnienia -zgodnie z danymi Eurostatu dwadzieścia sześć milionów osób pracuje w gospodarstwach rolnych UE. Ponadto, od roku 2009 UE z importera żywności netto stała się jej eksporterem netto. Żywność jest piątym największym sektorem eksportowym.
- Poprawa konkurencyjnej pozycji UE to w dużej mierze zasługa rolników i ich spółdzielni. W ciągu ostatnich 15 lat koszty prowadzenia gospodarstwa znacznie przewyższyły ceny, jakie rolnicy uzyskują za swoje produkty. W związku z tym, ucierpiały dochody rolników i wynoszą średnio mniej niż połowę wynagrodzę w innych sektorach. Bez wsparcia dla rolników w ramach WPR, zdecydowanie wzrosłoby bezrobocie na obszarach wiejskich oraz w całym sektorze rolno-spożywczym. Te korzyści uzyskuje się w zamian za niewielkie nakłady – koszt WPR wynosi mniej niż 1% wydatków publicznych rządów UE – mówi Gerd Sonnleitner.
W ocenie Copa – Cogeca biorąc pod uwagę wyzwania przed jakimi staną rolnicy i ich spółdzielnie, WPR będzie jeszcze bardziej potrzebna w przyszłości. Zmiany klimatu juz wywołują ekstremalne zjawiska pogodowe, a zmienność cen się nasila. Dlatego też apelujemy o utrzymanietematu budżetu WPR w zbliżających się rozmowach na temat Wieloletnich Ram Finansowych.
- Silna WPR poparta solidnym budżetem nie tylko zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe i zatrudnienie. Przy właściwych reformach, ukierunkowanych na wzmocnienie pozycji ekonomicznej rolników i ich spółdzielni, umożliwi także sektorowi rolno-spożywczemu przyczynienie się do zrównoważonego wzrostu – dodaje Christian Pees.