W okresie poprzedzającym szczyt głów państw i rządów w dniach 20-23 listopada 2012, Copa-Cogeca podkreśliła potrzebę szybkiej i pozytywnej decyzji w sprawie europejskiego budżetu na lata 2014-2020.
- Komisja opracowała ambitny plan reformy Wspólnej Polityki Rolnej, który sprawi że rolnicy będą musieli pracować więcej za dużo mniej pieniędzy i który może mieć znaczący wpływ na ich decyzje w sprawie produkcji oraz sytuację finansową. Tymczasem, ministrowie rolnictwa UE oraz Parlament Europejski nie będą w stanie zadecydować które instrumenty wprowadzić dopóki nie poznają budżetu dostępnego na finansowanie przyszłej WPR. Rolnicy muszą podejmować decyzje w sprawie inwestycji i produkcji z dużym wyprzedzeniem, a niewiele ponad rok przed wejściem w życie nowej WPR, nikt nie jest w stanie im powiedzieć, jakie będą skutki reformy. Dlatego wzywamy głowy państw i rządów do podjęcia pozytywnej decyzji w sprawie przyszłego budżetu UE i to jak najszybciej – mówi Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa.
- Rolnicy i ich spółdzielnie już stają przed wysokiego stopnia ryzykiem ze względu na ceny i brak pewności wynikającej z coraz bardziej niestabilnych rynków światowych towarów rolnych, nie powinno ono być potęgowane działaniami polityków. W związku z tym kluczowe znaczenia ma błyskawiczna decyzja – dodaje Christian Pees, przewodniczący Cogeca.
Copa-Cogeca apelue o utrzymanie środków na WPR do roku 2020 co najmniej na obecnym
poziomie. Do tego nawołują również państwa członkowskie i posłowie do PE.
Europejski sektor rolnictwa i 28 milionów pracowników gospodarstw może wnieść potężny wkład do stabilności ekonomicznej i dobrobytu.
- Ale potrzebna jest silna WPR, aby w jak największym stopniowy korzystać ten potencjał i sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie podsumowuje Pees.