Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wydała specjalny komunikat podsumowujący doniesienia o obowiązku rejestracji zakładów pakowania jaj. Poniżej przedstawiamy jego treść
W mediach pojawiły się informacje, że ustawowe wprowadzenie jednorazowego obowiązku rejestracji zakładów pakowania jaj w IJHARS będzie miało zbawienny wpływ na : bezpieczeństwo jaj, stosowanie norm handlowych oraz że taka jednorazowa rejestracja ma służyć zagwarantowaniu uczciwych praktyk w handlu jajami.
Odpowiadając na pytanie: Czy konsumenci zyskają na dodatkowej rejestracji zakładów pakowania jaj w IJHARS? wyjaśniamy, że:
Każdy zakład pakowania jaj, bez względu na formę prowadzonej działalności gospodarczej, już od 10 lat jest zarejestrowany i posiada na tej podstawie indywidualny kod ( weterynaryjny numer identyfikacyjny ) przyznany decyzją powiatowego lekarza weterynarii. Rejestracja ta stanowi od 2004 r. podstawowy warunek funkcjonowania zakładów pakowania jaj i obrotu jajami na wspólnym rynku. Ponadto każde opakowanie jaj kurzych klasy A, oprócz kodu jest obowiązkowo oznakowane także nazwą i adresem podmiotu pakującego. Krajowa Izba nie widzi potrzeby dodatkowej rejestracji zakładów pakowania jaj, prowadzonych przez producentów jaj w ramach działów specjalnych produkcji rolnej. Zdaniem Krajowej Izby, przekazanym do MRiRW, w związku z zamiarami ustawowego wprowadzenia dodatkowej rejestracji , Inspekcja JHARS do wykonywania swoich obowiązków statutowych w gospodarstwach, może korzystać z rejestru Inspekcji Weterynaryjnej. Dodatkowym argumentem przeciwko zbędnej procedurze rejestracyjnej jest projektowane przez rząd utworzenie jednej inspekcji całościowo zajmującej się nadzorem nad produkcją i bezpieczeństwem żywności.
Konsumenci nie muszą więc obawiać się luki w nadzorze nad pakowaniem jaj spowodowanym brakiem dotychczasowego obowiązku rejestracji części zakładów pakowania jaj w IJHARS. Nad jakością jaj w handlu detalicznym czuwa bowiem Inspekcja Handlowa.