Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co trzeci producent serków wiejskich oszukuje

7 października 2009
Co trzeci z 12 przetestowanych serków wiejskich różnych marek zawierał konserwanty chemiczne, mimo, że na opakowaniu nie było o tym ani słowa - informuje fundacja Pro-Test. Najlepszy okazał się serek wiejski z OSM Piątnica

Według badań przeprowadzonych na zlecenie fundacji Pro-Test (dawniej Świat Konsumenta), czterej producenci: Mlekovita, Pilos, OSM Garwolin i Páturages wprowadzają konsumentów w błąd. W produktach tych firm specjaliści znaleźli kwas sorobowy, mimo, że na opakowaniach znajdowały się takie informacje jak "bez konserwantów" (Pilos), "tylko z naturalnych składników" (OSM Garwolin) czy "naturalny" (Páturages i Mlekovita). Takie praktyki, według fundacji, są niezgodne z prawem.

Samo dodawanie konserwantów chemicznych do serków jest dozwolone, ale producenci muszą przestrzegać limitów i poinformować konsumentów o stosowanych dodatkach.

W teście wzięło udział 12 naturalnych serków wiejskich następujących marek: Garwolin, Krasnystaw, Mlekovita, Páturages (wyprodukowany przez Starco ZM Sp. z o.o.), Piątnica, Pilos (wyprodukowany przez OSM w Kole), Real Quality (wyprodukowany przez SM Mlekpol ZPM Rolmlecz w Radomiu), Rolmlecz, Serek Wiejski z Łowicza, Sokołów Podlaski, TIP (wyprodukowany przez OSM Włoszczowa).

W ramach testu oceniający brali pod uwagą m.in. oznakowanie etykiet, zgodność deklarowanej zawartości odżywczej (tłuszczu, białka, soli), naturalność składu, czystość mikrobiologiczną. Według autorów testu najlepszy w teście okazał się Serek Wiejski OSM Piątnica.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę