Niemieckie postulaty w zakresie wdrażania reformy WPR
W ubiegłym tygodniu z wizytą w Berlinie przebywał Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi, Dacian Ciolos, który spotkał się m.in. z nowym federalnym ministrem rolnictwa, Christianem Schmidtem, Przewodniczącym Niemieckiego Związku Zawodowego Rolników (DBV), Joachimem Rukwiedem oraz członkami Komisji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Bundestagu. Rozmowy dotyczyły wdrażania reformy WPR i były okazją dla strony niemieckiej do kolejnej prezentacji swoich postulatów, w odniesieniu do aktów delegowanych, nad którymi aktualnie pracuje DG Agri.
Podstawowym postulatem Niemiec, który przypomniał minister Schmidt, jest możliwie najlepiej dający się zastosować w praktyce i jak najmniej biurokratyczny kształt reformy WPR. „Potrzebujemy regulacji, które będą czynić zadość oczekiwaniom społecznym, jak również zapotrzebowaniu ze strony rolnictwa. Nowe działania muszą być efektywne oraz powinny generować wartość dodaną dla środowiska. Muszą także dać się wdrożyć przez rolników i nie mogą prowadzić do wielkoobszarowego odłogowania” powiedział Schmidt. Niemcy od początku prac nad reformą zabiegały o możliwość prowadzenia produkcji rolnej na „obszarach proekologicznych”. Aktualnie starają się zapobiec zakazowi stosowania nawozów i środków ochrony roślin w odniesieniu do upraw na LFA. Kwestię greeningu podniósł w rozmowie z Ciolosem także Rukwied. Jego zdaniem rolnicy muszą mieć możliwość zintegrowania działań greeningu z produkcją prowadzoną w gospodarstwie. Zaapelował on do Ciolosa o zaproponowanie w aktach delegowanych jak najpraktyczniejszych rozwiązań dla rolników w tym zakresie. Z informacji uzyskanej od przedstawicieli DBV wynika, że komisarz Ciolos zapewnił Rukwieda, iż co do zasady stosowanie nawozów i środków ochrony roślin na LFA będzie możliwe.
Kolejną kwestią kluczową dla Niemiec jest definicja „aktywnego rolnika”. Minister Schmidt podkreślił podczas rozmowy z Ciolosem, że posiadacze pól golfowych i właściciele lotnisk już teraz są w Niemczech wykluczeni z kręgu beneficjentów płatności bezpośrednich. Jednocześnie zwrócił się z postulatem o to, by nie komplikować nadmiernie uzyskania wsparcia przez gospodarstwa dywersyfikujące swoje dochody. „Dziesiątki tysięcy gospodarstw, które starają się zabezpieczyć swoją przyszłość poprzez dodatkową ofertę, w zakresie agroturystyki czy tez prowadzenia pensjonatów dla koni muszą mieć także w przyszłości możliwość otrzymywania wsparcia bez dodatkowej procedury administracyjnej, mającej na celu weryfikację, czy są to „aktywni rolnicy” uważa Schmidt. Niemcy oczekują jednoznacznego wyjaśnienia przedmiotowej definicji. Bez niego, wg szacunków federalnego resortu rolnictwa, ok. 100 tys. gospodarstw musiałoby zostać objętych weryfikacją.
Trzecią najważniejszą kwestią podnoszoną przez Niemcy, na bieżącym etapie prac nad wdrożeniem reformy WPR, jest kształt wsparcia dla młodych rolników. Minister Schmidt zwrócił uwagę, że w Niemczech bardzo dobrze sprawdziła się w rolnictwie forma prawna spółki ojca z synem i nie powinna być ona zagrożona przez zbyt restrykcyjną regulację szczegółową w akcie delegowanym. Schmidt podkreślił, że rolnictwo oparte na gospodarstwach rodzinnych, jest dla niego kluczem do bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. „W walce z głodem możemy być skuteczni tylko, jeśli uda nam się zwiększyć potencjał gospodarstw rodzinnych w skali globalnej” powiedział Schmidt. Temat wsparcia dla młodych rolników pojawił się także w rozmowie Ciolosa z Rukwiedem. Z informacji uzyskanych w DBV wynika, ze Ciolos wykazał zrozumienie dla niemieckich postulatów w kontekście wdrażania reformy WPR, zwłaszcza jeżeli chodzi o definicję „aktywnego rolnika” i wsparcie dla młodych rolników. Zapowiedział, że DG Agri umieści w aktach delegowanych przepisy umożliwiające połączonym gospodarstwom, jak również spółkom prawa cywilnego otrzymanie premii dla młodych rolników. Ponadto mają być opracowane wytyczne, które umożliwią praktyczne stosowanie kryteriów dla „aktywnego rolnika”.
Od nas: Niemcy od kilku tygodni prowadzą bardzo aktywne działania na rzecz uwzględnienia ich postulatów w treści aktów delegowanych, nad którymi pracuje DG Agri. Z informacji, które uzyskujemy, wynika, że przedstawiciele Niemiec są w tych działaniach skuteczni. Wizyta komisarza Ciolosa w Niemczech, w tym właśnie momencie, z pewnością była korzystna dla realizacji niemieckich celów w zakresie kształtu reformy WPR.
Dorota Białczak
9462009
1