Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Co dalej z polskim mlekiem?

13 lutego 2015
Zbliża się nieuchronnie termin zniesienia kwot mlecznych w Unii Europejskiej ( od 1 kwietnia 2015 roku ), co będzie wymagało od producentów zaadoptowania się do nowych warunków w celu uzyskania odpowiedniej ceny.
Wiele gospodarstw , które nastawiły się na produkcje mleka poczyniło w tym kierunku duże inwestycje i teraz – przy obniżce cen skupu ,trudno będzie im konkurować na ,,uwolnionym rynku’’.
W związku z tym konieczne są nowe narzędzia na unijnym rynku mleka , które umożliwią  rolnikom zarządzanie przy coraz większych wahaniach na rynkach oraz uzyskanie wyższych zysków z produkcji .
Doskonale wie o tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi , które zarówno na krajowym jak i unijnym podwórku robi wszystko, aby zapobiec załamaniu się  naszego rynku mleka. Minister Marek Sawicki w trakcie obrad Rady Ministrów Unii Europejskiej zaapelował do ministrów i Komisji Europejskiej o poparcie polskiego wniosku, by sankcje za przekroczenie kwot mlecznych w roku kwotowym 2014/2015 zostały rozłożone na raty.

Szkoda tylko, że wcześniejsze propozycje Polski i innych państw członkowskich, by KE wprowadziła korektę współczynnika tłuszczowego, w celu zmniejszenia kar za przekroczenie kwoty mlecznej, nie uzyskały wymaganego poparcia (czyli tzw. większości kwalifikowanej).
Obecna propozycja rozłożenia na raty kar za przekroczenie kwot mlecznych uzyskała poparcie 10 państw członkowskich, jednak część państw zachowuje rezerwę. Polska chce też podniesienia cen interwencyjnych na rynku mleka i dopłat do eksportu w związku z rosyjskim embargiem.



POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę