Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chrapek: 30 czerwca wyniki kontroli fermy Smithfiled Foods

9 czerwca 2006

Minister rolnictwa zlecił przeprowadzenie kontroli nowo powstającej fermy trzody chlewnej amerykańskiego koncernu Smithfiled Foods z Krąplewicach (woj. kujawsko-pomorskie). Jej wyniki mają być znane 30 czerwca br. - poinformował w czwartek wiceminister rolnictwa Marek Chrapek.

Jak wyjaśnił wiceminister podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa, kontrolę ma przeprowadzić Inspekcja Weterynaryjna. "Działania w tej sprawie miały podjąć też Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Budownictwa, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektor Ochrony Środowiska" - powiedział Chrapek.

Sejmowa komisja rolnictwa od lat zajmuje się problemami związanymi z przestrzeganiem prawa przez wielkoprzemysłowe fermy trzody chlewnej. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku posłowie apelowali do ministra rolnictwa, aby zlecił kontrole w firmach należących do koncernu Smithfield Foods.

Posłowie zwracali wówczas uwagę na fakt, że koncern miał problemy w wielu krajach z powodu zanieczyszczania środowiska, a także z powodu niehumanitarnych warunków prowadzenia tuczu świń. Firma Smithfield, oprócz tuczarni, posiada także ubojnie i zakłady przetwarzające mięso. W Polsce najwięcej ferm tego koncernu jest w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim.

Ich działalność wywołuje protesty okolicznych mieszkańców ze względu na zanieczyszczania gazowe. Posłowie podkreślają też, że działalność Smithfielda destabilizuje rynek wieprzowiny.

Jak podkreślił w czwartek Chrapek, minister rolnictwa nie popiera rozwoju dużych ferm trzody, których działanie może mieć negatywny wpływ na środowisko. "Wynika to z realizowanej aktualnie polityki rolnej, ukierunkowanej na zrównoważony rozwój polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich" - powiedział Chrapek.

Obecny na posiedzeniu komisji Główny Inspektor Ochrony Środowiska Wojciech Stawiany podkreślił, że wszystkie fermy wielkoprzemysłowe są pod stałą kontrolą jego inspekcji. Z przeprowadzonych ostatnio kontroli wynika, że 63 proc. ferm posiada tzw. pozwolenie zintegrowane na prowadzenie działalności, wydawane przez wojewodów. Wiele wniosków o pozwolenia jest rozpatrywanych przez drugą instancję czyli ministra środowiska.

Pozwolenia zintegrowane, zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska, muszą mieć fermy posiadające ponad 2 tys. świń o masie powyżej 35 kg lub 750 macior. Jest to połączenie funkcjonujących dotychczas pozwoleń na korzystanie ze środowiska naturalnego z unijną dyrektywą dotyczącą zapobiegania zanieczyszczeniom.

Zezwolenia takie pozwalają oszacować oddziaływanie ferm na środowisko oraz jasno określić limity korzystania z jego zasobów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę