Z dniem 1 lipca br. Chorwacja została oficjalnie 28 krajem członkowskim Unii Europejskiej. Jak podaje FAMMU/FAPA, przewiduje się, że akcesja do UE będzie oznaczać wiele zmian dla chorwackiego rolnictwa i całego sektora rolnego. Spodziewany jest wzrost obrotów handlowych z pozostałymi krajami Wspólnoty i niewykluczony jest spadek handlu z krajami sąsiedzkimi położonymi w regionie.
Nowe fundusze unijne przewidziane dla młodych rolników po 2015 roku powinny być pomocne dla chorwackiego rolnictwa, przyciągając do niego młodsze generacje. Jak na razie charakterystyczną jego cechą jest rozdrobnienie - średnia wielkość gospodarstwa wynosi zaledwie 2,4 ha, a 65% gospodarstw jest nawet mniejszych niż 2 ha. Odbiega to znacznie od średniej unijnej w wysokości 15 ha. Wdrażanie unijnej polityki rolnej będzie stopniowo wpływać na proces konsolidacji.
Rolnictwo w Chorwacji nie ma znacznego udziału w tworzeniu PKB. Wynosi on jedynie 3%, co stanowi mniej więcej połowę tego co przeciętnie w UE.
Chorwacja otrzyma dodatkowe środki na obszary dotknięte skutkami wojny domowej, toczącej się w latach 1991 - 1995, na których wciąż pozostają miny. Wysokość tego wsparcia została ustalona na 9,6 mln EUR. Kraj dostanie także extra fundusze dla sektora winiarskiego w wysokości 10,8 mln EUR. Z chwilą wstąpienia do Unii aż do 2015 roku Chorwacja nie będzie jednak mogła zakładać nowych winnic, a uprawiane będą tylko te, które zostały dotychczas założone.
Koperta finansowa dla płatności bezpośrednich w rolnictwie została ustalona w wysokości 373 mln EUR rocznie, przy czym okres przejściowy ma wynosić 10 lat. Wsparcie bezpośrednie będzie współfinansowane z budżetu krajowego. Z każdym kolejnym rokiem udział finansowania z budżetu UE będzie się zwiększał, a tym samym finansowanie z budżetu krajowego będzie coraz mniejsze. W pierwszym roku członkostwa unijny udział sięgać będzie 25%, w drugim - 30%, w trzecim - 35%, a w czwartym - 40%. Począwszy od piątego roku członkostwa udział UE w finansowaniu płatności bezpośrednich będzie się zwiększał o 10% rocznie, tak być osiągnąć 100% w dziesiątym roku członkostwa.
Po akcesji przewiduje się wzrost chorwackiej wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z Unią. Już obecnie wynosi on około 60% zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Głównymi partnerami handlowymi dla Chorwacji są przede wszystkim Niemcy oraz Włochy. Zmniejszyć się natomiast może znaczenie w handlu takich krajów jak Bośnia czy Hercegowina.