Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chmura to rozwiązanie bezpieczniejsze i tańsze

27 marca 2015
Wiele firm na Litwie korzysta z usług obliczeniowych w chmurze, jednak wciąż pozostajemy w tyle za średnią unijną [1]. Zdaniem firmy Baltimax, która jest dostawcą autoryzowanego oprogramowania biurowego Google Apps, jedni podchodzą ostrożnie do pomysłu przeniesienia danych do chmury, natomiast inni, którzy już wcześniej zaczęli korzystać z tego typu usług, z zadowoleniem spoglądają na zalety związane z wydajnością oraz na szereg opcji dodatkowych.
 
Nawet te firmy, które po raz pierwszy wypróbowały usługi w chmurze rok temu, cenią sobie wartość dodaną.
 
Pożegnanie z utrzymywaniem serwerów pocztowych i dużymi kosztami
 
Świadcząca usługi logistyczne firma Abipa Logistics korzysta z usług w chmurze od czterech lat. Decyzję podjęto, chcąc uniknąć kupna własnego serwera pocztowego, co miało pozwolić na pewne oszczędności.
 
Jak twierdzi Arūnas Juzelskis, szef działu IT w Abipa Logistics, główną zaletą Google Apps jest brak konieczności utrzymywania i konserwacji serwera pocztowego oraz całodobowa dostępność operacyjna przez wszystkie dni tygodnia. — Ponadto uzyskaliśmy dostęp do ważnych danych z każdej lokalizacji i każdego urządzenia: tak komputerów, jak i smartfonów. — podkreśla Arūnas Juzelskis.
 
Jak podaje Juzelskis, pierwszą usługą Google Apps, po którą sięgnęła jego firma, była poczta e-mail. Później dodano Google Disk, kalendarz i inne usługi. Firma ma obecnie możliwość używania oprogramowania innych producentów i produktów Google, takich jak arkusze kalkulacyjne, dokumenty, formularze i slajdy.
 
W tej chwili wszyscy pracownicy firmy, tj. 150 osób na Litwie i za granicą, używają poczty e-mail z Google Apps. Rodzaj Google Apps używanych przez poszczególne działy firmy zależy od ich konkretnych potrzeb i charakteru wykonywanych zadań.
 
Korzyści z chmury widać już po roku
 
Sanitex, firma zajmująca się sprzedażą hurtową, dystrybucją i logistyką, która korzysta z Google Apps od roku, ceni usługi w chmurze za możliwość monitorowania i używania danych w dowolnym miejscu i czasie. Podstawową zaletą oferowaną przez Google Apps firmie jest możliwość łatwego udostępniania danych wszystkim pracownikom we wszystkich krajach regionu nadbałtyckiego.
 
— Nasi ludzie pracują na Litwie, w Łotwie i Estonii. Dlatego też efektywna koordynacja pracy pomiędzy poszczególnymi krajami w sposób bezpośredni poprawia wydajność. Używamy usług w chmurze zaledwie od roku, ale jesteśmy przekonani, że z nich nie zrezygnujemy przez co najmniej kolejny rok. — mówi Rolandas Kajokas, programista w firmie Sanitex.
 
Zdaniem R. Kajokasa, najważniejszą dla firmy usługą w chmurze jest poczta e-mail. Korzystają z niej menedżerowie i dział odpowiedzialny za relacje z klientami oraz koordynację zadań.
 
Usługi w chmurze pomagają firmie nie tylko w komunikacji. Chronią też przed wyciekiem danych, ponieważ możliwy jest zdalny monitoring aktywności sieciowej pracowników, a w razie potrzeby można zablokować dostęp do określonych danych i zmienić hasła dostępu w przypadku, gdy pracownik zwalnia się z pracy.
 
Warto spróbować

Jak twierdzi Deividas Švėgžda, menedżer ds. produktu w Baltimax Project, niezależnie od tego, czy to się komuś podoba czy nie, usługi w chmurze stały się częścią codziennego funkcjonowania firm. W przeszłości firmy, które przeniosły się do chmury, uważane były za pionierów. Teraz już istnieje odpowiednia, bezpieczna infrastruktura. Stąd też nie ma powodu do obaw przed wypróbowaniem usług w chmurze.
 
— Przedsiębiorstwa nadal obawiają się, że dane nie będą dostatecznie zabezpieczone; ponadto boją się utraty kontroli i zwiększenia kosztów. Bezpieczną i najmniej ryzykowną metodą jest stopniowa migracja do chmury lub jej przetestowanie. — doradza Švėgžda.
 
Imponująca infrastruktura chmury umożliwia wypróbowanie różnych narzędzi, porównywanie wyników, wydajności i kosztów. Usługi w chmurze oznaczają, że dane są przechowywane przez długi czas, a dostęp do nich jest łatwy i wygodny. Przyjęte rozwiązania zapewniają poufność, dostępność i integralność danych przechowywanych w chmurze.

Baltimax:
„Baltimax” jest dystrybutorem nowoczesnych rozwiązań IT, który oferuje klientom biznesowym i prywatnym szybkie i niezawodne rozwiązania programowe. „Baltimax“ oferuje też producentom  reprezentowanie swoich produktów, a dystrybutorom dołączenie do szybko rozwijającej się sieci dystrybutorów oprogramowania, dlatego też „Baltimax” wizja, to  globalne centrum  innowacji IT

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę