MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Chmura to rozwiązanie bezpieczniejsze i tańsze

27 marca 2015
Wiele firm na Litwie korzysta z usług obliczeniowych w chmurze, jednak wciąż pozostajemy w tyle za średnią unijną [1]. Zdaniem firmy Baltimax, która jest dostawcą autoryzowanego oprogramowania biurowego Google Apps, jedni podchodzą ostrożnie do pomysłu przeniesienia danych do chmury, natomiast inni, którzy już wcześniej zaczęli korzystać z tego typu usług, z zadowoleniem spoglądają na zalety związane z wydajnością oraz na szereg opcji dodatkowych.
 
Nawet te firmy, które po raz pierwszy wypróbowały usługi w chmurze rok temu, cenią sobie wartość dodaną.
 
Pożegnanie z utrzymywaniem serwerów pocztowych i dużymi kosztami
 
Świadcząca usługi logistyczne firma Abipa Logistics korzysta z usług w chmurze od czterech lat. Decyzję podjęto, chcąc uniknąć kupna własnego serwera pocztowego, co miało pozwolić na pewne oszczędności.
 
Jak twierdzi Arūnas Juzelskis, szef działu IT w Abipa Logistics, główną zaletą Google Apps jest brak konieczności utrzymywania i konserwacji serwera pocztowego oraz całodobowa dostępność operacyjna przez wszystkie dni tygodnia. — Ponadto uzyskaliśmy dostęp do ważnych danych z każdej lokalizacji i każdego urządzenia: tak komputerów, jak i smartfonów. — podkreśla Arūnas Juzelskis.
 
Jak podaje Juzelskis, pierwszą usługą Google Apps, po którą sięgnęła jego firma, była poczta e-mail. Później dodano Google Disk, kalendarz i inne usługi. Firma ma obecnie możliwość używania oprogramowania innych producentów i produktów Google, takich jak arkusze kalkulacyjne, dokumenty, formularze i slajdy.
 
W tej chwili wszyscy pracownicy firmy, tj. 150 osób na Litwie i za granicą, używają poczty e-mail z Google Apps. Rodzaj Google Apps używanych przez poszczególne działy firmy zależy od ich konkretnych potrzeb i charakteru wykonywanych zadań.
 
Korzyści z chmury widać już po roku
 
Sanitex, firma zajmująca się sprzedażą hurtową, dystrybucją i logistyką, która korzysta z Google Apps od roku, ceni usługi w chmurze za możliwość monitorowania i używania danych w dowolnym miejscu i czasie. Podstawową zaletą oferowaną przez Google Apps firmie jest możliwość łatwego udostępniania danych wszystkim pracownikom we wszystkich krajach regionu nadbałtyckiego.
 
— Nasi ludzie pracują na Litwie, w Łotwie i Estonii. Dlatego też efektywna koordynacja pracy pomiędzy poszczególnymi krajami w sposób bezpośredni poprawia wydajność. Używamy usług w chmurze zaledwie od roku, ale jesteśmy przekonani, że z nich nie zrezygnujemy przez co najmniej kolejny rok. — mówi Rolandas Kajokas, programista w firmie Sanitex.
 
Zdaniem R. Kajokasa, najważniejszą dla firmy usługą w chmurze jest poczta e-mail. Korzystają z niej menedżerowie i dział odpowiedzialny za relacje z klientami oraz koordynację zadań.
 
Usługi w chmurze pomagają firmie nie tylko w komunikacji. Chronią też przed wyciekiem danych, ponieważ możliwy jest zdalny monitoring aktywności sieciowej pracowników, a w razie potrzeby można zablokować dostęp do określonych danych i zmienić hasła dostępu w przypadku, gdy pracownik zwalnia się z pracy.
 
Warto spróbować

Jak twierdzi Deividas Švėgžda, menedżer ds. produktu w Baltimax Project, niezależnie od tego, czy to się komuś podoba czy nie, usługi w chmurze stały się częścią codziennego funkcjonowania firm. W przeszłości firmy, które przeniosły się do chmury, uważane były za pionierów. Teraz już istnieje odpowiednia, bezpieczna infrastruktura. Stąd też nie ma powodu do obaw przed wypróbowaniem usług w chmurze.
 
— Przedsiębiorstwa nadal obawiają się, że dane nie będą dostatecznie zabezpieczone; ponadto boją się utraty kontroli i zwiększenia kosztów. Bezpieczną i najmniej ryzykowną metodą jest stopniowa migracja do chmury lub jej przetestowanie. — doradza Švėgžda.
 
Imponująca infrastruktura chmury umożliwia wypróbowanie różnych narzędzi, porównywanie wyników, wydajności i kosztów. Usługi w chmurze oznaczają, że dane są przechowywane przez długi czas, a dostęp do nich jest łatwy i wygodny. Przyjęte rozwiązania zapewniają poufność, dostępność i integralność danych przechowywanych w chmurze.

Baltimax:
„Baltimax” jest dystrybutorem nowoczesnych rozwiązań IT, który oferuje klientom biznesowym i prywatnym szybkie i niezawodne rozwiązania programowe. „Baltimax“ oferuje też producentom  reprezentowanie swoich produktów, a dystrybutorom dołączenie do szybko rozwijającej się sieci dystrybutorów oprogramowania, dlatego też „Baltimax” wizja, to  globalne centrum  innowacji IT

POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę