biogaz_09_2025

Chleb wojenny produktem regionalnym

3 sierpnia 2012
Chleb wiejski wojenny wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowały w środę służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. To 16. produkt z woj. zachodniopomorskiego na tej liście.
Receptura chleba żytniego powstała podczas II wojny. Dzięki dodanym do pieczywa ugotowanym ziarnom żyta jest on wilgotny i elastyczny, zachowuje świeżość przez tydzień.


Pierwszym etapem wyrobu tego pieczywa jest przygotowanie w glinianym naczyniu zakwasu z mąki żytniej i wody. Następnie gotuje się ziarna żyta, które łączy się z zaczynem, mąką żytnią i solą. Po wyrobieniu ciasta zostawia się je do wyrośnięcia - nie mniej niż godzinę. Później ciasto wkłada się do podłużnych, blaszanych form i piecze w temperaturze 200 stopni C przez ok. godzinę.

W 2009 r. produkt ten doceniło jury konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" przyznając drugie miejsce w kategorii "Produkty i przetwory pochodzenia roślinnego".

Aby produkt uzyskał status regionalny musi spełniać wiele warunków, m.in. powstawać z wykorzystaniem tradycyjnych metod, które są używane od co najmniej 25 lat.

Wnioski o wpisanie na listę produktów tradycyjnych kierowane są do marszałków województw, którzy wysyłają je do ministra rolnictwa, to resort decyduje o wpisaniu na listę.

Na liście produktów regionalnych z woj. zachodniopomorskiego, obok chleba wiejskiego wojennego, jest także m.in. paprykarz szczeciński, jeziorowy ogórek kiszony, kiszka szwedzka czy miody przelewicki.



POWIĄZANE

Termin podstawowy minął, ale wnioski nadal można składać Choć 16 czerwca 2025 r....

– Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) ...

Komentarz ekspercki ppr: Rzepak w cieniu geopolityki i klimatu – rosnące napięci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę