Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Chcesz odliczyć wydatki, zbieraj faktury

16 lutego 2005

Od 1 marca zapłacimy o 22 proc. więcej za Internet. Jest też dobra wiadomość: możemy skorzystać z nowej ulgi podatkowej z tego tytułu.

Do tej pory usługi dostępu do Internetu, świadczone na rzecz klientów indywidualnych i instytucji kulturalno-oświatowych, były zwolnione z podatku VAT. Z chwilą wejścia w życie przepisów Ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r., będą obłożone 22 proc. VAT-em. Tak się stanie już za dwa tygodnie - 1 marca - pisze "Gazeta Pomorska".

Podwyżka nie ominie klientów dwóch największych dostawców usług internetowych, czyli Telekomunikacji Polskiej i Netii. Każda osoba będąca płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, która poniosła wydatki na użytkowanie Internetu, w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika może w roku podatkowym odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł. Tę ulgę na Internet przewiduje znowelizowana ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - podaje dziennik.

"Wydatki poniesione na użytkowanie Internetu muszą być udokumentowana fakturą VAT" - zaznacza Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Od dochodu nie można odliczyć kosztów związanych z przyłączeniem do sieci (np. zakupu modemu i opłaty aktywacyjnej). Użytkownicy sieci, którzy chcą skorzystać z odliczenia, muszą zachować wszystkie faktury wystawione od początku 2005 roku. Klienci Netii nie będą mieli problemów z dokonaniem odliczenia, ponieważ na fakturach znajduje się osobna pozycja (oznaczona kodem PKWiU 64.20.1), dotycząca usług dostępu do Internetu. Także użytkownicy Internetu TP powinni bez przeszkód skorzystać z nowej ulgi - informuje "Gazeta Pomorska".

"Pozycje abonamentu za usługi stałego dostępu do Internetu (Neostradę) czy opłaty za pakiet internetowy i połączenia dial-up wykazywane są jako oddzielna pozycja na fakturze. Tam również znajdzie się informacja o kwocie pobranego podatku VAT" - wyjaśnia Maria Piechocka, szefowa biura prasowego TP w Poznaniu. A jeśli należność za Internet regulujemy za pomocą stałego zlecenia w banku? Wtedy dostawca usługi wysyła jedną fakturę do banku, a drugą do klienta. Na jej podstawie może również dokonać odliczenia - czytamy w dzienniku.


POWIĄZANE

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...

Pakt konkurencyjności przedstawiony przez prezydencję węgierską, Deklaracja Buda...

Tokio jest gotowe do wdrożenia długo oczekiwanego pakietu stymulacyjnego, który ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę