Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ceny żywności najwyżej w historii, będzie jeszcze gorzej

5 stycznia 2016

Ceny żywności są na najwyższym poziomie w historii - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). I to wcale nie koniec podwyżek - ostrzega.

Z opublikowanego indeksu FAO wynika, że ceny koszyka żywności wzrosły siódmy miesiąc z rzędu, osiągając najwyższy poziom od momentu, kiedy FAO w 1990 roku zaczęło publikować wyniki takich badań. W styczniu wskaźnik wyniósł 231 punktów. To o 3,4 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

- Nowe dane pokazują, iż presja na wzrost cen produktów żywnościowych na świecie nie ustępuje - komentuje Abdolreza Abbassian, ekonomista FAO. - W następnych miesiącach ten wskaźnik wzrośnie lub będzie się utrzymywał na obecnym poziomie.

Jak podkreśla, wysokie ceny są problemem dla krajów o niskich dochodach, cierpiących na deficyt żywności, zmuszonych ją importować. W takich krajach gospodarstwa domowe przeznaczają większą część swych dochodów na zakup jedzenia.

Indeks FAO opiera się na badaniu cen czterech rodzajów mięsa, pięciu rodzajów produktów mlecznych, zbóż, a także jedenastu różnych olejów.

Z danych organizacji w górę poszły ceny wszystkich produktów poza mięsem. Zdecydowanie największy wzrost odnotował cukier.

- Powodem jest radykalne zmniejszenie podaży na światowych rynkach - mówi w rozmowie z WP Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jak tłumaczy ekspert, wpływ na tę sytuację mają zmiany klimatyczne. - W tych krajach, które uprawiają trzcinę cukrową, głównie w monokulturze, czynniki klimatyczne odgrywają bardzo dużą rolę.

Piotr Szajner dodaje, że swoje zrobiły też unijne reformy.
Doprowadzając do zmniejszenia produkcji o 6 mln ton, Bruksela twierdziła, że cukier na świecie jest tani... Innymi elementami wpływającymi na cukier jest produkcja alkoholu etylowego z soku gęstego z trzciny cukrowej zamiast cukru. Alkohol ten służy jako alternatywne źródło energii.

Ale to nie wszystko. - Nie można wykluczyć, że na rynku są też obecni spekulanci - powiedział Szajner.

Podobnego zdania jest minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. W rozmowie z Radiem Podlasie przekonywał, że wzrost cen żywności na przełomie roku był wynikiem działań spekulacyjnych na rynkach światowych. Zdaniem ministra w drugiej połowie roku powinniśmy obserwować spadek cen surowców rolnych, co nie oznacza jednak, że będą spadać ceny żywności.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę