Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny zbóż zależą od kursów walut

18 lutego 2012
Bank Gospodarki Żywnościowej podaje, że od początku bieżącego roku rynek zbóż pozostaje niejako w zawieszeniu, które od czasu do czasu przerywane jest doniesieniami o możliwości wprowadzenia ceł eksportowych przez Rosję lub o mrozach i złej kondycji ozimin między innymi w Polsce, czy na Ukrainie. Na wyobraźnię uczestników rynku wpływają również wiadomości o największych od blisko trzech dekad zasiewach zbóż w Stanach Zjednoczonych.
.
Oprócz krótkotrwałych wahań, jakie na rynkach rolnych wywołują te informacje, prognozy przyszłorocznych zbiorów, jak i całego bilansu popytu i podaży w Europie i na świecie pozostają optymistyczne. W rezultacie na rynku światowym dominują trendy spadkowe cen. Ważnym czynnikiem determinującym wahania wokół ogólnych trendów jest sytuacja gospodarcza w poszczególnych regionach świata i powiązane z tym zmiany kursów walutowych.

Kształtowanie się kursu dolara silnie wpływa na przewagi cenowe amerykańskich zbóż na rynku globalnym. W ostatnich tygodniach słabnący dolar wobec euro sprzyja zwiększeniu się konkurencyjności zboża amerykańskiego, kosztem europejskiego. Jeżeli przeanalizować notowania cen pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF w Paryżu i pszenicy miękkiej na giełdzie CBOT w Stanach Zjednoczonych, to wyraźnie widać jak silnie zmiany kursu EUR/USD wpływały na kształtowanie się różnicy pomiędzy tymi notowaniami. W okresie od 1 stycznia do 13 lutego 2012 r. zmiana kursu EUR/USD w ponad 72 proc. tłumaczyła kształtowanie się nadwyżki notowań cen pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie MATIF nad cenami pszenicy notowanej w na giełdzie CBOT w USA (ceny wyrażone w EUR/t).

Podsumowując, w pierwszych dwóch miesiącach roku zarówno polski, jak i światowy rynek zbóż pozostaje relatywnie stabilny. Niemniej jednak, na rynku krajowym zawieranych jest relatywnie mało transakcji i brak jest widocznych tendencji spadkowych, które od początku lutego br. obserwowane są w notowaniach cen zbóż na globalnych rynkach terminowych. Oczekuje się, iż w najbliższych tygodniach podaż zbóż na rynku polskim będzie stopniowo się zwiększała, co przełoży się na spadek cen. Jednakże, jaka będzie skala obniżek będzie zależało m.in. od nastrojów na rynku europejskim (kształtowanych w dużej mierze informacjami o przezimowaniu zbóż), wielkości popytu zgłaszanego przez przetwórców oraz kursu złotego. Ponadto, jeżeli na rynku globalnym utrzymają się tendencje spadkowe w przypadku utrzymania dotychczasowych prognoz bilansu popytu i podaży, to można oczekiwać, że wzrost liczby transakcji spowoduje, iż silniej będą się one przekładać na kształtowanie cen zbóż w kraju.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę