Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ceny w sklepach rosną, ale... żywność tanieje

3 grudnia 2015
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 0,7 proc. rdr, a licząc miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Szósty miesiąc z kolei inflacja w Polsce jest poniżej 1 proc. GUS podał we wtorek, że ceny w marcu wzrosły o 0,7 proc. rdr. Ekonomiści nie spodziewają się, by inflacja szybko zaczęła rosnąć, a to oznacza, że stopy procentowe NBP pozostaną niskie.
Stopa inflacji liczona miesiąc do miesiąca wyniosła w marcu 0,1 proc. W lutym ceny rok do roku wzrosły tyle samo, co w marcu, czyli o 0,7 proc. rdr.
Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że w ujęciu rocznym inflacja w marcu też wyniesie 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym 0,2 proc.
Ostatni raz inflacja utrzymywała się przez pół roku poniżej 1 proc. na przełomie 2005 i 2006 roku.
Główny Urząd Statystyczny podał, że w marcu w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny żywności spadły, najbardziej cukru (o 3,5 proc.) i warzyw (o 1,8 proc.). Tańsze było też mięso, zwłaszcza wieprzowina (- 3,2 proc.).
Za to głębiej do portfela musieli sięgnąć kupujący obuwie i odzież, bo tu ceny podskoczyły średnio o odpowiednio 0,9 i 0,8 proc. Więcej musieli też wydawać borykający się ze stanem zdrowia, bo farmaceutyki były droższe o 0,5 proc., a usługi lekarskie o 0,3 proc.
Zdaniem ekonomistów w nadchodzących miesiącach inflacja w Polsce utrzyma się na niskim poziomie. "Brak presji na wzrost cen powoduje sytuacja zewnętrzna, tj. rachityczne ożywienie gospodarcze w strefie euro (ze wszystkimi tego konsekwencjami) oraz konflikt rosyjsko-ukraiński, który rodzi niepewność co do skutków gospodarczych w razie nałożenia przez UE sankcji gospodarczych na Rosję" - podkreśliła główna ekonomistka Banku Pocztowego Moniki Kurtek.
Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka uważa, że niska inflacja to wynik braku presji płacowej. "Stosunkowo wysoka stopa bezrobocia utrzymuje wzrost płacy nominalnych na bardzo niskim poziomie" - wyjaśnił PAP.
Według niego wiele wskazuje na to, że "będziemy mieć do czynienia z dość niską inflacją przez cały rok". W jego opinii o wysokości inflacji na koniec roku będą decydowały dwa czynniki: kurs złotego oraz ceny żywności. "Jak na razie bardzo ciepła zima i wiosna sugerują, że zbiory mogą być wysokie i nie będziemy mieć niespodzianki od strony cen żywności" - mówił. Dodał, że na razie kurs złotego jest stabilny, ale wartość naszej waluty może w przyszłości zaleć od sytuacji na Ukrainie.
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przewiduje, że inflacja wprawdzie przyspieszy w drugiej połowie roku, ale nie zbliży się do celu NBP (2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc.). "Trudno się wobec tego spodziewać szybkiej podwyżki stóp procentowych przez RPP. Jeśli ona nastąpi to dopiero na początku 2015 r." - napisała w komentarzu po danych GUS.
W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej podała, że w najbliższych kwartałach możemy się spodziewać kontynuacji poprawy koniunktury, ale nie będzie presji na wzrost inflacji.
Prezes NBP prof. Marek Belka mówił w ubiegłą środę, że ewentualna recesja ukraińskiej gospodarki i bardzo słaby wzrost gospodarczy Rosji powiązane z jakimiś sankcjami lub retorsjami w handlu mogą wpłynąć na obniżenie wzrostu PKB i inflacji w Polsce.
Niska inflacja oznacza niskie stopy procentowe. W ocenie RPP takie stopy procentowe sprzyjają ożywieniu krajowej gospodarki, stopniowemu powrotowi inflacji do celu oraz stabilizacji na rynkach finansowych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę