Ceny śruty sojowej spadły dzisiaj na światowych giełdach towarowych o 10 dolarów za tonę. Obniżki zanotowano także i u nas. To początek zapowiadanych dużych spadków. Do czerwca tona paszy wysokobiałkowej ma kosztować według prognoz analityków 1100 złotych. Na razie trzeba zapłacić o blisko 200 złotych więcej.
Na naszym rynku nie tylko światowe obniżki mają wpływ na potanienie śruty sojowej, ale przede wszystkim, to efekt mniejszego zapotrzebowania na ten towar. I jak podkreślają mieszalnie pasz głównym powodem takiej sytuacji jest znaczne ograniczenie hodowli trzody chlewnej. Ci, którzy zdecydowali się zmniejszyć produkcję, teraz szukają przede wszystkim jak najtańszych pasz, na przykład otrąb, a tych na rynku brakuje.
Śruty rzepakowej też jest bardzo mało na rynku, a popyt cały czas duży. Wytwórnie proponują długi okres oczekiwania na towar, dlatego klienci najczęściej kupują śrutę z drugiej ręki, od tych, którzy mają zagwarantowany towar umowami kontraktacyjnymi, w dodatku oferują go taniej.