Ostatnie półtora tygodnia na rynku ropy to przede wszystkim bardzo duże przeceny. Od ubiegłej środy cena baryłki za surową ropę Brent spadła o 10 dolarów. A zmiany to efekt zdecydowanie mniejszego niż zakładano popytu na paliwa gotowe, rosnących zapasów ropy i umacniającego się dolara. Światowe koncerny szykują się do pierwszych od długiego czasu obniżek.
Podobnie powinny zareagować polskie firmy. Hurtowe cenniki krajowych producentów nie pną się już w górę tak jak przez ostatnie tygodnie. Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, to stawki w hurcie powinny przynajmniej zatrzymać się na obecnym poziomie.
Do obniżek potrzebne byłoby dłuższe utrzymanie niższych cen ropy i umocnienie złotego – ale odpowiedź czy tak się stanie to jak wróżenie z fusów. Na korekty w dół w sprzedaży detalicznej, też na razie nie ma co liczyć, ale nie powinno już być drożej. A jak jest dzisiaj?
Średnie ceny na stacjach paliw zł/l
Pb 98 4,94 –
Pb 95 4,69 +1 gr
ON 4,42 +5 gr
LPG 2,14 -2 gr
Na poziomie sprzed tygodnia pozostały ceny benzyny 98-mio oktanowej, 95-cio zdrożała zaledwie o grosz. Największe zmiany dotknęły diesela – wzrost o 5 groszy. O 2 grosze potaniał autogaz.
Średnie ceny na stacjach paliw zł/l
PB 95ON
woj. wielkopolskie 4,35
woj. opolskie 4,49
LPG
woj. małopolskie 2,03
woj. zachodniopomorskie 2,26
Najwyższe ceny 95-tki i oleju napędowego obowiązują na stacjach w województwie opolskim. Odpowiednio 4 złote 77 groszy i 4 złote 49 groszy. Najtańszą benzynę znajdziemy na Dolnym Śląsku, diesel w Wielkopolsce.