To dosyć nietypowa sytuacja, jak na luty. Pszczelarze mają jeszcze zapasy miodu, jednak głównie dlatego, że na nasz rynek sporo trafiło tańszych produktów, sprowadzanych na przykład z Argentyny czy Ukrainy.
Pewną konkurencją dla naszych wyrobów są produkty miodopodobne, których znacznie niższa cena kusi konsumentów. Do naszego kraju wysyłano je na przykład z Czech. Po interwencji pszczelarzy i badaniach zostały wycofane przez inspekcję handlową z rynku, jednak jak się okazało nie na długo. Po 2 miesiącach ponownie trafiły do Polski - informuje Tadeusz Sabat, prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Ale nie tylko duże firmy próbują oszukać konsumentów, zdarzają się nieuczciwi pszczelarze, którzy dodają do miodu za dużo sacharozy.
1. Zbiory miodu
tys. ton
2005 16
2006 25
Ten rok był bardzo dobry. Zebrano około 25 tysięcy ton miodu. Pszczelarze mają nadzieję na podobny urodzaj i w tym sezonie. Zima już nie powinna zaszkodzić pszczołom.
2. Ceny miodu w skupie
zł/kg
spadziowy 12,00-14,50
wielokwiatowy 6,50- 8,00
akacjowy, lipowy 8,00- 9,00
W wielu firmach skupuje się teraz już tylko miód wielokwiatowy i spadziowy, miodów gatunkowych coraz mniej. Od dawna na rynku nie ma miodu wrzosowego, większość wykupili Niemcy.