Ceny gruntów rolnych: rekordowa sprzedaż, rekordowe ceny
5 września 2012
Grunty rolne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kupujących. Agencja Nieruchomości Rolnych poinformowała o odnotowanej w I półroczu br. rekordowej sprzedaży ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Po raz kolejny odnotowano wzrost średniej ceny sprzedaży gruntów.
Z danych Agencji Nieruchomości Rolnych wynika, że łączna powierzchnia sprzedanej przez nią ziemi w I półroczu 2012 r. przekroczyła 62,2 tys. ha i była wyższa o 22% od poziomu odnotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rekordowe zainteresowanie gruntami rolnymi jest częściowo konsekwencją zeszłorocznej nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Dzięki nowelizacji oraz stosownemu rozporządzeniu do ustawy rolnicy indywidualni mogą przy zakupie skorzystać z preferencyjnych zasad nabywania gruntów, a w szczególności z możliwości rozłożenia płatności na atrakcyjne raty. Agencja Nieruchomości Rolnych może zastosować w takim przypadku raty roczne lub półroczne z preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 2% rocznie, a płatność zostanie rozłożona na okres do 15 lat, pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy nabywca wpłaci co najmniej 10% ceny nieruchomości.
Rekordowe zainteresowanie przetargami organizowanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych przełożyło się na wzrosty cen transakcyjnych. Średnia cena wszystkich gruntów sprzedanych przez ANR w II kw. br. wyniosła 18 502 zł/mkw. i była wyższa o 6,4% niż przed trzema miesiącami i o 10,7% w relacji do II kw. 2011 r.
Najwyższe ceny charakteryzowały grunty o powierzchni do 1 ha – powyżej 21,5 tys. zł za 1 ha oraz grupę obszarową 300 ha i więcej – 20,4 tys. zł/ha. Natomiast najniższe odnotowano w grupie obszarowej 1–10 ha – 16,1 tys. zł/ha.
Grunty rolne nabywane są zarówno przez rolników chcących powiększyć areał swoich upraw jak i przez inwestorów dostrzegających wzrostowy potencjał inwestycji. Dla pierwszej grupy nabywców kluczowa będzie jak najwyższa klasa żyzności gleby, podczas gdy dla drugich taka charakterystyka może oznaczać brak możliwości wyłączenia z produkcji rolnej.
Inwestycje w grunty rolne należy oceniać długoterminowo. Zdecydowanie największe zyski przyniesie zakup dużych powierzchni, odrolnienie i podział na mniejsze działki. Pomimo dużego ryzyka i sporego nakładu czasu, udane przekwalifikowanie gruntów może zapewnić wysoki zwrot z inwestycji.