Ubiegłoroczny kryzys gospodarczy bardzo mocno odbił się na rynku cukru. Ceny rosły bardzo szybko, by na początku tego roku osiągnąć najwyższy od prawie 30 lat poziom – ponad 750 dolarów za tonę. Tak wysokie ceny były nie do zaakceptowania przez kupujących, a i prognozy zwiększonej produkcji, sprawiły, że stawki zaczęły spadać, nawet poniżej 350 dolarów za tonę.
Teraz sytuacja powoli się stabilizuje, duże spadki się skończyły, a branża czeka na pierwsze wzrosty cen. Ci przetwórcy i eksporterzy, którym udało się wykorzystać moment niskich cen cukru, teraz mają pełne magazyny. Tymczasem maklerzy i producenci czekają na spodziewane na początku maja wzrosty notowań tego surowca.
Według analityków zmiany nie będą bardzo duże, bo średnia cena powinna się zatrzymać na około 440 dolarach za tonę, ale będzie to i tak spory zastrzyk finansowy dla producentów. Wszystko dzięki pierwszym oznakom zainteresowania rynku cukrem.
Większe zapotrzebowanie za strony państw azjatyckich i możliwe obniżki importowych stawek celnych np. w Rosji, będą dla rynku kluczowe. Rynek czeka także na dane o rozpoczętych brazylijskich zbiorach trzciny cukrowej.
Cukier - światowe giełdy towarowe
transakcje terminowe zł/t
Nowy Jork Londyn
maj 1021 1385
lipiec 1044 1306
październik 1069 1299
Tymczasem teraz w kontraktach terminowych na maj cena za tonę cukru waha się od 1020 złotych w Nowym Jorku do prawie 1400 złotych w Londynie.
Stawki na kolejne miesiące w Nowym Jorku rosną, w Londynie spadają. A oto jak kształtują się ceny u światowych producentów.
Cukier – ceny producenta
transakcje z dostawą w maju zł/t
Rosja 2435
Indie 1971
Tajlandia 1402
Brazylia 1319
Najdroższej surowiec z buraków cukrowych sprzedają Rosjanie – ponad 2400 złotych za tonę. Ten wytwarzany z trzciny cukrowej u producentów w Tajlandii czy Brazylii jest nawet o 1000 złotych tańszy.